TikTok na cenzurowanym w kolejnych stanach USA

Alabama i Utah to kolejne amerykańskie stany USA, które dołączyły do innych zakazujących korzystania z chińskiej aplikacji do udostępniania krótkich filmów TikTok.

Chodzi o urządzenia rządowe i sieci komputerowe a zakaz wprowadzono ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

Ostrzeżenie wydał dyrektor FBI Chris Wray. Powiedział on, że chiński rząd może użyć aplikacji należącej do ByteDance do kontrolowania gromadzenia danych o milionach użytkowników w USA. A także do kontrolowania algorytmu rekomendacji, który mógłby zostać wykorzystany do operacji wywierania wpływu.

Czytaj także: FBI ostrzega przed TikTokiem

„TikTok zbiera ogromne ilości danych, z których większość nie ma uzasadnionego związku z rzekomym celem aplikacji, jakim jest udostępnianie wideo. Korzystanie z TikTok z udziałem państwowej infrastruktury IT stwarza zatem niedopuszczalną podatność na chińskie operacje infiltracyjne”. Powiedziała gubernator stanu Alabama, Kay Ivey.

Jej dyrektywa nakazuje również agencjom władzy wykonawczej podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, aby uniemożliwić TikTokowi dostęp do wrażliwych danych państwowych.

Co na to TikTok? „Jesteśmy rozczarowani, że tak wiele stanów idzie za modą, aby uchwalić politykę opartą na bezpodstawnych, politycznie naładowanych kłamstwach na temat TikTok”. Oświadczył rzecznik TikToka.

Federalny komisarz ds. komunikacji Brendan Carr poinformował, że co najmniej dziewięć stanów podjęło działania w sprawie TikTok. Zrobiło to „w oparciu o poważne zagrożenia bezpieczeństwa, jakie stwarza”.

Inne stany USA, które zakazały TikTok na urządzeniach stanowych, to Teksas, Maryland i Południowa Dakota.