FBI ostrzega przed TikTokiem

Dyrektor FBI, Chris Wray, ostrzegł, że chińska aplikacja społecznościowa TikTok może być wykorzystywana do operacji szpiegowskich.

Podczas wydarzenia w Gerald R. Ford School of Public Policy na Uniwersytecie Michigan, Wray powiedział, że ma obawy co do tego, czy Chiny będą w stanie kontrolować algorytm rekomendacji TikTok, podaje serwis AP News.

Właścicielem aplikacji TikTok jest ByteDance, chińska firma technologiczna z siedzibą w Pekinie.

Aplikacja TikTok, usługa hostingu krótkich filmów, jest jedną z najpopularniejszych platform mediów społecznościowych na świecie. Ma miliard aktywnych użytkowników w 154 krajach. W samych Stanach Zjednoczonych ma około 80 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Zalecenia algorytmu umożliwiają Chinom „manipulowanie treścią, a jeśli chcą, wykorzystanie jej do operacji wywierania wpływu” – oświadczył dyrektor FBI. Według jego słów Chiny mogą zbierać dane użytkowników do tradycyjnych operacji szpiegowskich.

„Wszystkie te rzeczy są w rękach rządu, który nie podziela naszych wartości. Którego misja jest sprzeczna z tym, co leży w najlepszym interesie Stanów Zjednoczonych”. Powiedział Wray dla AP News. – „To powinno nas martwić”.

W sierpniu 2020 roku były prezydent USA Donald Trump wyznaczył termin, w którym TikTok znajdzie nabywcę z USA. Wydał zarządzenia wykonawcze, które skutecznie zakazałyby TikTokowi działania w USA, gdyby ByteDance nie sprzedał go w terminie 45 dni.

Jego następca Joe Biden podpisał zarządzenie uchylające zakaz administracji Trumpa. W zarządzeniu wezwano sekretarz ds. handlu Ginę Raimondo do zbadania aplikacji powiązanych z zagranicznymi przeciwnikami.

Teraz Komisja Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, organ międzyagencyjny, rozważa propozycję zezwolenia TikTokowi na dalsze działanie w USA. Zgodnie z propozycją TikTok kierowałby ruchem użytkowników z USA przez Oracle, firmę technologiczną z Teksasu, która przeprowadzałaby audyt zaleceń dotyczących algorytmów.

Czytaj także: TikTok śledzi Amerykanów?