Bitdefender skuteczny w walce z cyberprzestępcami

Bitdefender Labs wykrył jakiś czas temu groźny atak wymierzony przeciwko firmie telekomunikacyjnej z Bliskiego Wschodu. Wszystko wskazuje na to, że stoi za nimi chińska grupa hakerska APT (Advanced Persistent Threats). Co warto wiedzieć na temat tego zdarzenia?

Niebiezpieczne luki padają łupem hakerów

Bitdefender zidentyfikował operację szpiegowską na podstawie analizy plików binarnych podatnych na ataki typu sideloading, czyli ładowanie boczne. Termin ten odnosi się do instalacji aplikacji pochodzących z nieznanych, niezaufanych źródeł. Według Bitdefendera istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż akcję przeprowadziła chińska grupa APT o nazwie BackdoorDiplomacy. Działa ona co najmniej od 2017 roku i znana jest z ataków przeprowadzonych na instytucje w Bliskim Wchodzie i Afryce, a także w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem specjalistów z Bitdefendera organizacje chcące powstrzymać grupy APT powinny zacząć swoje działania od zmniejszenia powierzchni ataku poprzez zarządzanie poprawkami, nie tylko dla systemu Windows, ale również wszystkich aplikacji i usług dostępnych w Internecie oraz wykrywaniu błędnych konfiguracji. Kolejnym krokiem jest zastosowanie rozwiązań wykorzystujących wiele warstw zabezpieczeń, w tym reputację adresów IP/adresów URL dla wszystkich punktów końcowych oraz ochronę przed atakami bezplikowymi.

Czytaj też: To oni produkują aparaty dla Apple!

Szczególne znacznie ma wdrożenie mechanizmów reputacji adresów IP, domen i adresów URL. Według analizy zawartej w raporcie Data Breach Investigations Report 2022, zastosowanie takich rozwiązań sprawia, że zaledwie 0,4 proc. ataków próbujących wykorzystać lukę umożliwiającą zdalne wykonanie kodu (RCE), pozostało niezauważonych.

Grafika tytułowa: Jefferson Santos / Unsplash