Test modyfikacji orbity asteroidy na żywo w poniedziałek   

W najbliższy poniedziałek 26 września wysiłki obrony planetarnej skupiają się na statku zwanym DART, przeznaczonym do testu podwójnego przekierowania asteroidy.

W ten sposób NASA przetestuje próbę modyfikacji orbity asteroidy. Będzie to niezbędne w przypadku wykrycia asteroidy, która będzie stanowić zagrożenie kolizji z Ziemią.

DART wyceluje w małą asteroidę o nazwie Dimorphos, krążącą wokół większej 65803 Didymos, tworząc układ podwójny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, DART skieruje się na czołową kolizję, która spowolni Dimorphos, zmieniając jego orbitę wokół Didymos. NASA wielokrotnie podkreślała, że ​​ani asteroida, ani jakikolwiek materiał uwolniony w wyniku zderzenia nie stanowi zagrożenia dla Ziemi.

Planowana kolizja będzie transmitowana na żywo na kanałach NASA na YouTube. Chociaż od razu będziemy wiedzieć, czy kolizja nastąpiła zgodnie z planem, może minąć kilka miesięcy, zanim będziemy pewni, że orbita Dimorphosa została pomyślnie zmodyfikowana.

Statek kosmiczny DART waży nieco ponad 600 kg i wyróżnia się przede wszystkim brakiem instrumentów. Jego panele słoneczne obejmują eksperymentalne, koncentracyjne ogniwo słoneczne. Zajmuje ono mniej miejsca, aby generować taką samą ilość energii, jak istniejący sprzęt kosmiczny. Główny nadajnik przetestuje nową konfigurację anteny. Jego silnik jonowy jest również ewolucją nowej generacji poprzedniego sprzętu jakim dysponuje NASA.

Czytaj także: NASA wyłącza Voyagery