Tencent także tworzy metawersum

Chiński gigant ogłosił właśnie, że idąc w ślady innych firm zajmujących się szeroko rozumianą rozrywką, oficjalne tworzy jednostkę „rozszerzonej rzeczywistości” (XR).

Będzie ona zajmować się budowaniem biznesu rozszerzonej rzeczywistości, obejmującego zarówno oprogramowanie jak i sprzęt. Na czele nowego bytu, będącego częścią grupy biznesowej Interactive Entertainment stanie Li Shen, dyrektor ds. technologii Tencent Games Global.

Według dobrze poinformowanych źródeł, jednostka pracuje w tajemnicy już od początku roku. Ostatecznie będzie zatrudniać ponad 300 pracowników, co biorąc pod uwagę ostatnie cięcia kosztów, wydaje się sporą liczbą. Plany zatrudnienia mogą ulec zmianie ze względu na osiągane wyniki.

Rozszerzona rzeczywistość obejmuje termin odnoszący się do technologii immersyjnych, takich jak rzeczywistość wirtualna. Jest postrzegana jako podstawowy element składowy metawersum.

Ten termin z kolei stał się popularny wśród inwestorów, przedsiębiorców i uznanych gigantów technologicznych na całym świecie, odkąd Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, ogłosił, że poświęci przyszłość swojej firmy do jego budowy.

Firmy od Microsoftu po Disneya również ogłosiły, że pracują nad własnymi metawersum. Chińskie i amerykańskie firmy, od TikToka (ByteDance) po Apple, również budują swoje zestawy słuchawkowe z udziałem Technologie XR.

Wprowadzenie nowego zespołu kontrastuje z polityką redukcji zatrudnienia, która ma miejsce w innych działach, które prowadzi gigant. Wdraża on środki kontroli kosztów i ogranicza działalność niezwiązaną z podstawową działalnością, taką jak np. zamknięcie jednostki Penguin Esports.

Czytaj także: Kolejni inwestorzy w kolejce do metawersum