Tani suplement diety poprawia funkcje mózgu u osób starszych?
To, co jemy może mieć wpływ również na starzejący się mózg. Pierwsze badanie tego typu na bliźniakach wykazało, że codzienne przyjmowanie suplementów białkowych i prebiotycznych może poprawić wyniki testów pamięci u osób po 60. roku życia.
Odkrycia te dają do myślenia, zwłaszcza że ten sam test pamięci wzrokowej i uczenia się stosuje się w celu wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera.
W badaniu z podwójną ślepą próbą wykorzystano dwa tanie prebiotyki z włókien roślinnych, które są dostępne bez recepty w wielu krajach na całym świecie. Prebiotyki to niestrawne produkty spożywcze, które pomagają stymulować mikroflorę jelitową. Jeden nazywa się inuliną i jest błonnikiem pokarmowym z klasy fruktanów. Inny nazywa się fruktooligosacharydami (FOS) i jest roślinnym węglowodanem często używanym jako naturalny słodzik niskokaloryczny – czytamy na portalu.
Aby przetestować wpływ tych suplementów na starzejący się mózg, naukowcy z King’s College London (KCL) zapisali 36 par bliźniaków w wieku powyżej 60 lat. Każdy duet został losowo podzielony, tak aby jednemu z bliźniaków przypisano codzienny prebiotyk w proszku białkowym, a drugiemu przypisano codzienne placebo w proszku białkowym.
U bliźniaków, które nieświadomie przyjmowały inulinę lub FOS, wyniki testów poznawczych wykonanych trzy miesiące później były zazwyczaj wyższe. Co więcej, codzienne suplementy błonnika były powiązane z niewielkimi zmianami w mikrobiomie jelitowym u bliźniaków. Na przykład korzystne Bifidobacterium były bardziej liczne u bliźniaków przyjmujących inulinę lub FOS.
Dodatkowe badania
Badania przeprowadzone na myszach sugerują, że Bifidobacterium zmniejsza deficyty poznawcze poprzez regulację połączeń jelitowo-mózgowych.
Jesteśmy podekscytowani widząc te zmiany w ciągu zaledwie 12 tygodni. To ogromna obietnica poprawy zdrowia mózgu i pamięci w naszej starzejącej się populacji. Odkrycie sekretów osi jelitowo-mózgowej może przynieść nowe podejście do zdrowszego życia na dłużej – powiedziała Mary Ni Lochlainn, badaczka medycyny geriatrycznej w King’s College London.
Ostatnie badanie bliźniaków w KCL sugeruje, że spożywanie pewnych „pokarmów mózgowych” może być obiecującym sposobem leczenia spadku funkcji poznawczych. Ale podczas gdy prebiotyki mogą poprawić niektóre aspekty funkcji poznawczych w starzejącym się mózgu, takie jak pamięć i czas przetwarzania, nie wydaje się, aby przynosiły znaczące korzyści fizyczne.
W obecnym badaniu uczestniczyły głównie bliźnięta płci żeńskiej i chociaż naukowcy uwzględnili w swoich wynikach różnice między płciami, przyznają, że wśród kohorty bliźniąt objętych badaniem KCL może występować pewien błąd selekcji. Mimo to kobiety są bardziej podatne na chorobę Alzheimera, a badania takie jak obecne potwierdzają nową teorię, że pogorszenie funkcji poznawczych nie zawsze jest chorobą mózgu, ale może być również wynikiem czynników zewnętrznych.
Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Sok z żurawiny jednak wspiera nasze zdrowie?
Grafika tytułowa: Steven HWG / Unsplash