Sok z żurawiny jednak wspiera nasze zdrowie?

Rdzenni Amerykanie od tysięcy lat stosują żurawinę jako środek na infekcje bakteryjne, np. infekcje pęcherza moczowego. Naukowcy z Bond University w Australii postanowili więc dokonać nowego badania.

Obecnie lekarze najczęściej zalecają niesłodzony sok żurawinowy w leczeniu zakażeń układu moczowego (ZUM), jednak niektórzy badacze, biorąc pod uwagę brak solidnych dowodów naukowych, twierdzą, że „dalsza promocja” tego środka zaradczego wykracza poza dostępne dane. Naukowcy z Bond University w Australii są teraz skłonni się z tym nie zgodzić.

A jednak żurawina pomaga?

Niedawna metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z Australii obejmuje 20 badań i sugeruje, że sok żurawinowy może nie być wcale taki bezużyteczny. Regularne spożywanie go przez tygodnie lub miesiące w randomizowanych badaniach kontrolowanych (RCT) wykazało spadek ryzyka wystąpienia UTI (zakażenie dróg moczowych).

Porównując wyniki pięciu takich badań, naukowcy odkryli, że picie soku żurawinowego prowadziło do 27-procentowego zmniejszenia ryzyka występowania infekcji układu moczowego w porównaniu do picia płynu placebo – czytamy na portalu.

Naukowcy odkryli również, że u osób pijących sok żurawinowy wskaźnik stosowania antybiotyków był o 49 procent niższy niż w grupie placebo.

Nie oznacza to, że sok żurawinowy może zastąpić nowoczesną medycynę, ale sugeruje, że napój ten może pomóc w zapobieganiu nawracającym infekcjom i zmniejszyć konieczność stosowania antybiotyków w przyszłości.

Dowody potwierdzają skuteczność soku żurawinowego w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego z umiarkowanym lub niskim prawdopodobieństwem. Chociaż większa ilość płynów zmniejsza częstość występowania ZUM w porównaniu z brakiem leczenia, żurawina w postaci płynnej zapewnia jeszcze lepsze wyniki kliniczne pod względem zmniejszenia częstości występowania ZUM i stosowania antybiotyków i powinna być brana pod uwagę w leczeniu ZUM – piszą badacze, cytowani przez portal.

Niektóre badania wykazały, że ponad 90 procent zakażeń układu moczowego wykazuje obecnie oporność bakterii na antybiotyki, a bez alternatywnych metod leczenia niektóre kobiety są skazane na nawroty choroby przez całe życie. Żurawina może być więc przydatnym narzędziem w zapobieganiu nawrotom.

Aktualny przegląd przeprowadzony przez Bond University uwzględniał badania, w których udział wzięły głównie dorosłe kobiety, co oznacza, że nie jest jasne, jak wyniki przekładają się na inne grupy.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Skamieniałości z serca Grenlandii ujawniają zieloną historię wyspy

Grafika tytułowa: Joanna Kosinska / Unsplash