Szwedzkie „Nie” dla Huawei 5G

Szwedzki sąd apelacyjny podtrzymał orzeczenie sądu niższej instancji z 2020 roku, który zakazał Huawei sprzedaży sprzętu 5G w tym kraju.

Regulator telekomunikacyjny PTS nieoczekiwanie zabronił Huawei dostarczania sprzętu 5G szwedzkim firmom telefonii komórkowej. Powołał się na obawy zgłoszone przez szwedzką służbę bezpieczeństwa. Tę decyzję, chińska firma zakwestionowała w sądzie.

Dokładnie rok temu sąd kolejnej instancji podtrzymał ten wyrok. W uzasadnieniu czytamy: „Bezpieczeństwo Szwecji ma ogromne znaczenie. Sąd administracyjny wziął pod uwagę, że tylko policja, służby bezpieczeństwa i siły zbrojne razem mają ogólny obraz sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i zagrożenia dla Szwecji”.

Szwecja jest kolejnym europejskim państwem, które zaostrza kontrolę nad chińskimi firmami budującymi sieci 5G. Jest to wynik presji dyplomatycznej Waszyngtonu, który twierdzi, że sprzęt Huawei może być wykorzystywany przez Pekin do szpiegowania.

Firmy telekomunikacyjne mają usunąć sprzęt wyprodukowanego przez Huawei z istniejącej infrastruktury i podstawowych funkcji do 1 stycznia 2025 roku.

Huawei wielokrotnie zaprzeczał, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W dzisiejszym oświadczeniu poinformował, że jest rozczarowany werdyktem Administracyjnego Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie.

„Przeanalizujemy orzeczenie i ocenimy nasze kolejne kroki, w tym inne środki prawne zgodnie z prawem szwedzkim i unijnym, aby nadal chronić nasze uzasadnione prawa i interesy” – napisał Huawei.

Szwedzki Ericsson odczuł już na sobie chińską reakcję – jego udział przychodów w Państwie Środka spadł z 11% do 3%.

Czytaj także: Huawei FreeBuds Pro 2 – to będą ciekawe słuchawki!