Tesla Optimus substytutem człowieka?

Tesla to gigant branży motoryzacyjnej i jeden z najważniejszych producentów samochodów elektrycznych. Nie każdy jednak wie, że to nie jedyna dziedzina, którą zajmują się inżynierowie Elona Muska. Jednym z zadań postawionych przed nimi przez wizjonera jest stworzenie doskonałego, humanoidalnego robota. Ma być nim Tesla Optimus znany także jako Tesla Bot. Co wiemy na jego temat?

Roboty coraz bardziej zaawansowane

Elon Musk zapowiada, że jego nowoczesny i zaawansowany, humanoidalny robot uzyska status prototypu już tej jesieni. Oznacza to, że prace nad jego rozwojem osiągają właśnie dość zaawansowaną fazę. Według zamysłu szefa Tesli omawiany robot ma zajmować się wykonywaniem tych pracy fizycznych, których ludzie nie chcą wykonywać. Mowa tu o najcięższych zajęciach.

Musk twierdzi, że ludzkość została stworzona do wyższych celów, niż praca przy przysłowiowej „łopacie” i dlatego powinniśmy skupić się na samorozwoju, pozostawiając pracę fizyczną sztucznej inteligencji. Cóż – jest to dość utopijna wizja. Postęp technologiczny jednak w ostatnich latach zaliczył taki skok, że trudno nie brać słów amerykańskiego przedsiębiorcy całkiem na serio.

Czytaj też: Elektryk czy wodorowiec? Oto jest pytanie!

No cóż – w mniej lub bardziej odległej przyszłości na pewno roboty będą tak zaawansowane, że w wielu kwestiach dorównają ludziom. Powinniśmy jednak ostrożnie podchodzić do kwestii sztucznej inteligencji – by za kilkadziesiąt lat nie ziścił się scenariusz rodem z Terminatora.

Grafika tytułowa: Tesla