Szwajcarska „bateria wodna” wspomoże Europę

Tego lata w Valais w Szwajcarii otwarto projekt magazynowania energii o wartości 2,10 miliarda dolarów o nazwie Nant de Drance.

Projekt, który niektórzy nazywają „baterią wodną”, może przechowywać więcej energii niż ponad 400 tysięcy akumulatorów samochodowych.

System działa grawitacyjnie. Wysoko w górach znajdują się dwa duże zbiorniki wodne. Jeden jest znacznie wyższy od drugiego. Oba są połączone systemem tuneli.

Gdy prądu jest za dużo, Nant de Drance może wykorzystać tę energię do przepompowania wody z dolnego zbiornika do górnego. Dopóki woda pozostaje w górnym zbiorniku, energia jest magazynowana i gotowa do użycia.

Aby wytworzyć energię, woda jest uwalniana z górnego zbiornika. Grawitacja wciąga wodę do tuneli, gdzie przepływa ona przez sześć dużych turbin. Turbiny wytwarzają energię elektryczną, która jest wysyłana z powrotem.

Ten niezbyt skomplikowany system powstawał aż przez 14 lat. Robotnicy musieli stworzyć sieć 17 kilometrów tuneli łączących dwa zbiorniki, drążąc je w skałach. Turbiny znajdują się ponad 600 metrów pod ziemią.

Energia odnawialna musi być magazynowana, jeśli ma być gotowa do użycia w dowolnym momencie.

Do 2030 roku Europa chce mieć cztery razy więcej magazynów energii niż obecnie. Projekt Nant de Drance to duży krok w tym kierunku. Jego możliwości magazynowania przekraczają zapotrzebowanie Szwajcarii, więc pomoże zrównoważyć dostawy energii w Europie. Nant de Drance może przełączać się między magazynowaniem energii a jej produkcją w ciągu zaledwie kilku minut.

Używanie wody do magazynowania i wytwarzania energii nie jest nowym pomysłem. Jednak w przeszłości wiele projektów magazynowania wody pompowanej wiązało się z poważnymi zmianami lub uszkodzeniami rzek. Ponieważ Nant de Drance jest prawie w całości pod ziemią, jest o wiele bardziej przyjazne dla lokalnego środowiska.

Czytaj także: Szwajcaria przygotowuje się na ograniczenia energetyczne

Grafika tytułowa: spiros xanthos / Unsplash