Szwajcaria przygotowuje się na ograniczenia energetyczne

Szwajcarski rząd przygotował nadzwyczajne propozycje, które są odpowiedzią na zagrożenia związane z niedoborem prądu. Plan ma dwa poziomy – stan wyjątkowy i kryzys – w tym trzy poziomy ograniczeń w pierwszym i dwa w drugim.

Każdy etap zostanie uruchomiony zgodnie z poziomem dostępnych zapasów.

Nadzwyczajne propozycje przewidują ogrzewanie budynków do nie więcej niż 20 stopni Celsjusza, skrócenie godzin otwarcia sklepów i ograniczenie usług przesyłania strumieniowego.

Najostrzejsze środki – mające na celu uniknięcie przerwy w dostawie prądu w najgorszym przypadku – obejmują zakaz organizowania meczów sportowych, koncertów i przedstawień teatralnych.

Istnieją znaczne rozbieżności w ilości energii elektrycznej, którą Szwajcaria jest w stanie wyprodukować, a potrzebami kraju.

Na najniższym poziomie budynki użyteczności publicznej będą ogrzewane do maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Ludzie będą proszeni o ograniczenie używanie temperatury przy praniu w pralkach do maksymalnie 40 stopni Celsjusza.

Poniżej kolejnego poziomu temperatury zostaną obniżone do 19 stopni Celsjusza. Serwisy streamingowe zostaną poproszone o obniżenie rozdzielczości filmów z jakości HD do standardowej.

Jeśli sytuacja się pogorszy, sklepy zostaną poproszone o zamknięcie na dwie godziny. Eksploatacja pojazdów elektrycznych zostanie ograniczona do niezbędnych przejazdów.

Środki kryzysowe mogą spowodować wyłączenie ciepłej wody w publicznych łazienkach i zakaz używania elektrycznych dmuchaw do liści. Następnie schody ruchome zostaną zatrzymane, a świąteczne oświetlenie zewnętrzne wyłączone.

Wydobywanie kryptowalut zostałoby wówczas zakazane, gdyby zapasy nadal spadały, wraz z zamknięciem basenów i wyłączeniem świateł na stadionach sportowych.

Jeśli wystąpią największe niedobory, mecze sportowe, koncerty i przedstawienia teatralne zostaną odwołane, a wszystkie firmy zajmujące się rekreacją zostaną zamknięte.

Czytaj także: Panele słoneczne mogą produkować prąd także w nocy