Sztuczne zaćmienie Słońca. Sonda Proba-3 w akcji
Misja Proba-3, realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), będzie przełomowym wydarzeniem w badaniach nad Słońcem. To pierwsza misja, która stworzy sztuczne całkowite zaćmienie Słońca, umieszczając dwa satelity w odległości zaledwie 150 metrów od siebie. Dzięki tej technologii naukowcy będą mogli przez sześć godzin badać koronę Słońca, czyli słabą atmosferę gwiazdy, w trudnym do zaobserwowania rejonie między krawędzią Słońca a 1,4 miliona kilometrów od jego powierzchni.
Koronograf, główny instrument misji, ASPIICS, pozwoli na przeprowadzenie badań nad sekretnymi zjawiskami Słońca, takimi jak pogoda kosmiczna oraz pasy radiacyjne Ziemi. W szczególności misja Proba-3 ma na celu odkrycie tajemnicy, dlaczego korona słoneczna jest znacznie cieplejsza od samej powierzchni Słońca. Mimo że fotosfera Słońca ma temperaturę 4500–6000 stopni Celsjusza, jego korona osiąga temperatury sięgające miliona stopni.
Naukowcy z ESA podkreślają, że mimo wielu lat badań, Słońce wciąż kryje wiele zagadek, szczególnie jeśli chodzi o mechanizmy, które powodują wzrost temperatury w koronie, gdzie materia jest mniej gęsta i znajduje się dalej od jądra gwiazdy. Oczekuje się, że Proba-3 dostarczy nowych danych, które pomogą wyjaśnić tę tajemnicę.
Dzięki wyjątkowej orbicie satelitów wokół Ziemi, Proba-3 zyska unikalną możliwość zbierania danych, które mogą zrewolucjonizować nasze rozumienie Słońca i jego wpływu na naszą planetę. Misja stanowi ważny krok w badaniach nad przestrzenią kosmiczną, dostarczając nieocenionych informacji o słonecznej atmosferze oraz związanych z nią zjawiskach.
Źródło: ESA mat.pras.
Czytaj też: Szkocja rozbudowuje swoją kosmiczną bazę startową
Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash