Szefowie Facebooka prezentują nowe gogle VR

Projekt metawersum to oczko w głowie Marka Zuckerberga. Wygląda na to, że Facebook w swoich przewidywaniach przyszłości zamierza postawić wszystko na jedną kartę.

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg oraz szef działu VR, Andrew Bosworth zaprezentowali w mediach społecznościowych nową technologię, która ma stać się podstawą dla oczka w głowie Zuckerberga, czyli koncepcji metawersum. Od strony wizualnej gogle przypominają znane już Oculusy, jednak wg informacji mają mieć też rozdzielczość zbliżoną do siatkówki, w zestawie zaprezentowanym przez Boswortha internauci dopatrzyli się też podobieństw do wciąż jeszcze pozostającym w sferze planów i plotek zestawu VR Apple’a. 

Czytaj też: HTC VIVE Flow mobilne okulary VR dzięki którym stres odejdzie w niepamięć!

Metawersum, którego erę Zuckerberg zapowiada od kilku miesięcy, ma być “ucieleśnionym internetem”, kolektywną rzeczywistością rozszerzoną, której użytkownicy mają porozumiewać się za pośrednictwem rozwiniętych awatarów 3D, a także bawić się, uczyć i dokonywać zakupów dzięki technologii VR i AR. O tym, jak ważną częścią planów rozwoju Facebooka jest ta koncepcja może świadczyć najnowsza informacja o zatrudnieniu tylko w Europie w najbliższych latach 10 tysięcy pracowników, którzy będą pracować nad jej rozwojem. 

Pierwsze przecieki w mediach społecznościowych o niespełna dwa tygodnie poprzedzają konferencję Connect 2021, na której zespół Facebooka ma zaprezentować swoje najnowsze osiągnięcia w budowie metawersum. Wątpliwe jednak, by zestaw zaprezentowany przez Zuckerberga i Boswortha miał szybko trafić na rynek – potwierdza on jednak, że w czasie kryzysu wizerunkowego związanego z prywatnością serwis stawia wszystko na jedną kartę.