Synteza jądrowa coraz bliżej

Chiny starają się do 2028 roku wyprodukować nieograniczoną ilość czystej energii poprzez fuzję jądrową.

Profesor Peng Xianjue z Chińskiej Akademii Fizyki Inżynierskiej, poinformował, że największa na świecie elektrownia pulsacyjna zostanie zbudowana w Chengdu w prowincji Syczuan, donosi The Independent.

„Zapłon termojądrowy jest klejnotem w koronie nauki i technologii w dzisiejszym świecie” – powiedział profesor Peng. „Bycie pierwszym na świecie, kto osiągnął uwolnienie fuzji na skalę energetyczną, będzie najważniejszym kamieniem milowym na drodze do energii termojądrowej”.

81-letni profesor, czołowy chiński naukowiec zajmujący się bronią jądrową, ogłosił to podczas internetowego spotkania zorganizowanego przez pekiński think tank, Techxcope.

Peng służył jako kluczowy doradca chińskiego programu broni jądrowej i stworzył jedne z najbardziej wyrafinowanych małych głowic nuklearnych w kraju.

Największym osiągnięciem chińskich naukowców wykorzystujących „sztuczne słońce” jest wytworzenie reakcji przebiegającej w temperaturze 70 milionów stopni Celsjusza przez ponad 17 minut.

Urządzenie imitujące proces fuzji bomby termojądrowej poprzez ogromne impulsy elektryczne, zostanie wykorzystana w mającej powstać chińskiej elektrowni.

Niedawno reaktor syntezy jądrowej opracowany przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Seulu osiągnął temperaturę przekraczającą 100 milionów stopni Celsjusza. I to przez 30 sekund. W ten sposób zbliżył się o kolejny krok do energii syntezy jądrowej.

Czytaj także: Przenośny mikroreaktor atomowy już za 4 lata