Światowy spadek sprzedaży komputerów

Według raportów opublikowanych przez International Data Corporation (IDC) i Gartner sprzedaż komputerów osobistych w pierwszym kwartale 2022 roku spadła w porównaniu do zeszłorocznego okresu o 7,7%.

Raport Gartnera jako przyczynę podaję zmniejszenie zamówień Chromebooków przez instytucje edukacyjne, związane z odwołaniem pandemii w większości krajów. Gdyby nie załamanie sprzedaży kompaktowych laptopów z google’owskim systemem operacyjnym, rynek odnotowałby 3,3 – procentowy wzrost.

Z wiodących marek tylko Dell, ASUS i Apple odnotowały wzrost sprzedaży. Na wyniki tego ostatniego producenta wpływ miało wydanie w październiku zeszłego roku nowych 14- i 16-calowych MacBooków Pro. Dostarczanych z wewnętrznymi układami firmy M1 Pro i M1 Max. Jego nowy komputer stacjonarny Mac Studio pojawił się na rynku w marcu. Wzbogacając ofertę komputerów stacjonarnych Apple pod koniec kwartału.

Firmy zajmujące dwa pierwsze miejsca – Lenovo i HP – poniosły sprzedażowe straty odpowiednio o 12,6 i 17,8%

Według raportu firmy Gartner, w trakcie obowiązywania pandemii w latach 2020 – 2021 popyt na Chromebooki znacznie wzrósł, ze względu na zakupy dokonywane przez szkoły przechodzące na nauczanie zdalne. Przełożyło się to na całą sprzedaż komputerów PC, która wzrosła o 11%.

Oba raporty są zgodne co do tego, że sprzedaż komputerów osobistych, po latach wzrostów zaczyna się załamywać. Napaść Rosji na Ukrainę ma również wpływ na spadek zamówień.

Czytaj także: Windows 11 z ważnymi zmianami! Przyciągną użytkowników?