Światło jednak nie przyciąga owadów?

Okazuje się, że światło nie jest celem dla nocnych owadów. Po wielu latach badań, naukowcy zbliżyli się do wyjaśniania tej zagadki.

Każdy z nas doświadczył dziwnego zachowania owadów, które w nocy wydaje się jakby były wabione sztucznym światłem. Naukowcy postanowili więc przyjrzeć się dokładnie trajektorii lotu nocnych owadów i sprawdzić wcześniejsze teorie.  

Do pracy przystąpili naukowcy z Imperial College London, którzy dokonali analizy nagrań owadów w zwolnionym tempie. Okazało się, że wcale nie zmierzają one celowo w kierunku sztucznego światła. Według nich jest to swego rodzaju „efekt uboczny” ewolucji.

Z przeprowadzonych przez naukowców z Londynu badań wynika, że światło dezorientuje owady, które przez lata ewolucji wykształciły mechanizm nawigacji związany z tym, że źródło światła ma znajdować się za ich plecami, czyli u góry. W końcu najjaśniejszym obiektem w nocy powinno być niebo – czytamy na portalu.

Od dawna tak jednak nie jest. Liczne źródła sztucznego światła zaburzają rzeczony mechanizm u nocnych owadów. Naukowcy przeanalizowali ruchy owadów w trakcie lotu w sztucznym świetle, by móc wyciągnąć wnioski na temat obieranego przez nie kierunku.

Zdaniem doktora Samuela Fabiana, głównego autora badań, odpowiedź na pytanie, dlaczego owady wydają się niezdolne do powstrzymania się od wlatywania w potencjalnie śmiertelne źródła światła może pomóc nam lepiej zrozumieć wpływ człowieka na owady i szerzej rozumiany świat przyrody.

Podczas przeprowadzonych w Kostaryce badań naukowcy odkryli, że oddalone źródło światła wcale nie przyciąga owadów. Inaczej ma się rzecz w przypadku przelatywania blisko źródeł światła. Z badań wynika, że owady konsekwentnie kierowały swój grzbiet w stronę światła, nawet wówczas, gdy uniemożliwiało to dalszy lot i prowadziło do kolizji – czytamy także.

Powszechnie występujące sztuczne światło sprawia, że owady nie mogą poprawnie nawigować. Okazuje się, że nadmierna emisja sztucznego światła może również wpływać negatywnie na ludzkie zdrowie.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Chiny wystrzeliły niemal w tym samym dniu 20 satelitów

Grafika tytułowa: Thomas M. Evans / Unsplash