Księżyc się kurczy i oddala? Nowe ustalenia naukowców!

Naukowcy badający sejsmikę Księżyca doszli do wniosku, że nasz satelita staje się coraz mniejszy, a w dodatku od nas się oddala.

Zdaniem badaczy konsekwencje obu tych zjawisk mogą oznaczać koniec świata, jaki do tej pory znamy na Ziemi. Naukowcy uważaj, że występujące na Księżycu wstrząsy tektoniczne mają powtarzalne źródło. Jest on aktywny sejsmicznie, gdyż maleje.

Badania sejsmiczne Księżyca były wykonywane w ramach misji Apollo. Astronauci, odwiedzający powierzchnię srebrnego globu w latach 1969-1977, umieszczali tam ziemskie sejsmometry. W ten sposób naukowcy mieli nadzieję poznać wewnętrzną strukturę ziemskiego satelity, pomimo znikomej ilości wyników – czytamy na portalu.

Okazuje się, że po niemal 50 latach analiza księżycowych wstrząsów nadal dostarcza nowych informacji, która wskazuje, że ponad jedna trzecia z zarejestrowanych fal sejsmicznych była wynikiem przesuwania się uskoków tektonicznych. Zdaniem badaczy najbardziej prawdopodobną przyczyną tego zjawiska jest postępujące się kurczenie się Księżyca.

To niepokojące, ponieważ Ziemia jaką znamy, potrzebuje srebrnego globu. Planeta trzyma go na uwięzi, ale Księżyc nie pozostaje dłużny. Jego przyciąganie grawitacyjne powoduje występowanie zjawiska pływów na naszej planecie. W konsekwencji nie tylko regularnie następują zalania i osuszania wybrzeży oceanicznych. Przede wszystkim ziemskie oceany wybrzuszają się w stronę Księżyca. W ten sposób dochodzi do spowolnienia ruchu obrotowego naszej planety – czytamy także.

Drugim problemem jest fakt, że Srebrny Glob oddala się od nas. Jego wyrwanie się z układu grawitacyjnego może nastąpić za około 50 mld lat. Wtedy już nawet Słońce stanie się dla nas sporym zagrożeniem.

Astrofizycy prognozują, że za mniej więcej 5 miliardów lat nasza gwiazda macierzysta zacznie umierać i spęcznieje. Słońce zacznie zaburzać i ostatecznie zniszczy układ grawitacyjny Ziemia – Księżyc. Nie ma więc znaczenia jak zmienił się jego funkcjonowanie w dalszej perspektywie – podsumowano w materiale.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Chiny chcą pobrać próbki z Księżyca. To nie jedyne ich plany!

Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash