Studenci z Polski z sukcesem za Oceanem!

Studentki i studenci z koła naukowego Politechniki Wrocławskiej świętują drugie miejsce wywalczone na międzynarodowych prestiżowych zawodach Spaceport America Cup. Zaprojektowana i zbudowana przez nich rakieta „Aether” startowała w kategorii rakiet hybrydowych.

Prestiżowy i bardzo wymagający konkurs rozegrano w Nowym Meksyku. Wystartowały w nim – w kilku kategoriach – 152 zespoły ze 150 uczelni z całego świata – m.in. z USA, Australii, Brazylii, Indii, Peru, Tajlandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Co warto podkreślić zespół z Politechniki Wrocławskiej (Pwr) był jedynym z Polski.

Koło PWr in Space (startujące na zawodach jako PoliWrocket) rywalizował w kategorii rakiet napędzanych silnikami hybrydowymi (Hybrid&Liquid SRAD 10000 ft). Najważniejszym zadaniem było wzniesienie się na pułap 10 tys. stóp, czyli dokładnie 3048 m. Chodziło o „wstrzelenie się” jak najbliżej wysokości 3048 metrów. Im dalej rakieta znalazła się od tego pułapu, tym więcej punktów tracił zespół (oceniane były m.in. poprawność lotu czy faza odzysku rakiety) – czytamy w komunikacie uczelni.

Punkty zespoły zbierały jednak już od kilku miesięcy – w czasie przygotowań do zawodów. Oceniane były m.in. terminowość dostarczanej przez nich dokumentacji czy jakość wysłanego projektu technicznego.

Konkurs i pech na starcie

Sam konkurs nasz zespół zaczął dość pechowo – ogromne opóźnienie w terminie przesyłki rakiety spowodowało, że studentki i studenci mieli zaledwie jedną noc na przygotowanie konstrukcji do przeglądu bezpieczeństwa. Nie poddali się jednak i następnego dnia – po wielu godzinach pracy – byli gotowi, przeszli inspekcję bez problemu, a ich rakieta została oceniona bardzo wysoko.

Poza drugim miejscem w kategorii rakiet hybrydowych (pułap 1000 stóp), PWr in Space może pochwalić się także drugą nagrodą w kategorii Nancy Squires Team Spirit Award. Doceniono w ten sposób pracę zespołu, jego zaangażowanie i współpracę członków i członkiń teamu podczas zawodów, a także działania promocyjne nie tylko na rzecz grupy, ale i całego wydarzenia.

Rakieta sondująca „Aether”

Rakieta R6 „Aether” jest eksperymentalną rakietą sondującą, napędzaną silnikiem hybrydowym, w którym do zapłonu potrzebne jest paliwo w formie stałej (krążki żywicy z drobinkami aluminium) oraz utleniacz w formie gazowej (podtlenek azotu). Jest konstrukcją modułową, składa się z silnika hybrydowego, komputera pokładowego, payloadu (ładunek badawczy), systemu separacji i odzysku rakiety, a całość utrzymuje w ryzach struktura nośna.

Rakieta waży 29,5 kg i mierzy 3,84 m. Maksymalny ciąg jej silnika to 2 kN.

Koło Naukowe PWr in Space działa na Wydziale Mechanicznym. Jest jednym z kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej. Jego opiekunem jest dr hab. inż. Dariusz Pyka.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Scott Graham / Unsplash