Straszny grzyb gąsienicowy i jego potencjał w zwalczaniu raka
Naukowcy odkryli, że grzyb Cordyceps militaris zawiera kluczowy składnik, który może być wykorzystany do atakowania komórek nowotworowych.
Naukowcy w Wielkiej Brytanii znaleźli dowody na to, że pasożytniczy grzyb gąsienicowy zawiera kluczowy składnik, który może być użyty do zakłócenia wzrostu komórek nowotworowych. Grzyb ten nazywa się Cordyceps militaris i jest jaskrawo ubarwionym krewnym bardziej niesławnych grzybów, które potrafią kontrolować umysły swoich ofiar. Sam C. militaris jest regularnie stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej, a niektóre badania wskazują, że konkretny związek wytwarzany przez ten grzyb – cordycepina – ma właściwości przeciwzapalne i inne, które mogą sprawić, że będzie on cenny w leczeniu nowotworów.
Naukowcy z Wydziału Farmacji Uniwersytetu w Nottingham twierdzą, że teraz uzyskali wgląd w to, w jaki sposób cordycepina może być stosowana do atakowania słabych punktów raka.
Naukowcy najpierw przeanalizowali, w jaki sposób kordycepina zmienia aktywność tysięcy genów w różnych liniach komórkowych. Na podstawie tej analizy ustalili, że związek działa głównie poprzez blokowanie ścieżek, które regulują wzrost komórek. Znaleźli również specyficzny produkt uboczny metabolizmu, który prawdopodobnie odpowiada za ten efekt, trójfosforan kordycepiny. Ten produkt uboczny jest podobny do cząsteczki trójfosforanu adenozyny (ATP), „paliwa”, którego komórki używają do wykonywania swoich funkcji.
Wyniki opublikowane w FEBS Letters sugerują, że kordycepina lub jej syntetyczni kuzyni mogą być stosowane do hamowania wzrostu komórek rakowych, twierdzą naukowcy.
– Od wielu lat badamy wpływ kordycepiny na szereg chorób i z każdym krokiem jesteśmy bliżej zrozumienia, jak można ją stosować jako skuteczne leczenie. Nasze dane potwierdzają, że kordycepina jest dobrym punktem wyjścia dla nowych leków przeciwnowotworowych i wyjaśniają jej korzystne działanie – powiedziała badaczka Cornelia de Moor w komunikacie uniwersytetu.
Pochodne kordycepiny są już testowane w badaniach na ludziach jako leczenie raka, z pewnymi wczesnymi obiecującymi wynikami.
Źródło: gizmodo.com
Czytaj też: Nowe odkrycia w badaniach nad komórkami macierzystymi!
Grafika tytułowa: Louis Reed / Unsplash