Statki – matki dla Virgin Galactic kosmicznej gromadki

Należącą do Boeinga firmą Aurora Flight Sciences zaprojektuje i wyprodukuje dwa statki-matki nowej generacji dla zajmującej się lotami kosmicznymi firmy Virgin Galactic.

Statek-matka ma za zadanie przenieść na wysokość około 15 km statek kosmiczny Virgin Galactic. Po odpaleniu silnika rakietowego wznosi się na wysokość powyżej 90 km.

Virgin Galactic poinformowała, że ​​spodziewa się odebrać dostawę pierwszego z dwóch nowych statków-matek w 2025 roku.

„Nasze statki-matki nowej generacji są integralną częścią skalowania naszych operacji” – powiedział dyrektor generalny Virgin Galactic, Michael Colglazier. „Będą one szybsze w produkcji, łatwiejsze w utrzymaniu i pozwolą nam latać znacznie więcej misji każdego roku. Wspierana przez skalę i siłę Boeinga, Aurora jest dla nas idealnym partnerem produkcyjnym. Budujemy naszą flotę do obsługi 400 lotów rocznie w Spaceport America.”  

Wspomniana liczba 400 lotów jest dolną granicą opłacalności, jak się powszechnie uważa. Zadanie może być trudne do zrealizowania, biorąc pod uwagę, że statek VSS Unity nie latał od lipca 2021 roku.

W przyszłym miesiącu spółka ogłosi wyniki finansowe za drugi kwartał. Pierwszy zakończył się stratą w wysokości 93 milionów dolarów, co przełożyło się na spadek akcji. W lipcu ubiegłego roku, kosztowały one powyżej 50 dolarów za sztukę, wczorajsza cena wyniosła 6,45 USD za akcję.

Problemem Virgin Galactic nie jest popyt – wręcz przeciwnie, zainteresowanie lotami kosmicznymi jest spore. Chodzi raczej o to, czy Virgin Galactic może sprostać temu zapotrzebowaniu. Posiada w tej chwili pojazd, który miał bardzo niski wskaźnik lotów w porównaniu z przewidywaniami firmy.

Aby to zmienić firma buduje nową generację statków kosmicznych o nazwie „Delta”. Te statki kosmiczne projektuje się z myślą o szybszym ponownym wykorzystaniu. W środowym komunikacie prasowym Virgin Galactic poinformowała, że ​​​​planuje, aby pierwszy statek kosmiczny klasy Delta rozpoczął loty w 2025 roku, od razu po pojawieniu się nowego statku – matki. 

Czytaj także: Samolot Virgin Galactic w końcu dotarł do przestrzeni kosmicznej