Starożytne artefakty coraz częściej znajdowane w Norwegii?

Archeolodzy w Norwegii wzywają turystów do zachowania czujności, gdyż ze względu na niezwykle niski poziom śniegu w górach w zachodniej części kraju mogą pojawić się liczne starożytne artefakty.

Już dziesięć lat temu, podczas wyjątkowo suchego i ciepłego lata w górach regionu Møre og Romsdal w zachodniej Norwegii, odnotowano znaczny wzrost liczby doniesień pojawianiu się starożytnych artefaktów w topniejącym śniegu. Tegoroczne lato przyniosło podobne warunki, co skłoniło archeologów do zwrócenia uwagi turystów na konieczność zachowania czujności.

Zwróćcie szczególną uwagę na topniejące zaspy śnieżne oraz obszary znane z polowań i zakładania pułapek – radzą archeolodzy Guro Dehli Sanden i Kristoffer Dahle, cytowani przez portal.

Co zrobić jeśli znajdę miecz wikinga?

Nierzadko archeolodzy i turyści natykają się na przedmioty takie jak groty strzał i inne narzędzia myśliwskie, a nawet nienaruszone miecze z epoki wikingów. Zdaniem archeologów, jeśli zdarzy się turyście odkryć taki przedmiot, dalsze postępowanie będzie zależeć od rodzaju i ilości znaleziska.

Według ich instrukcji najpierw wędrowiec powinien sfotografować miejsce odkrycia z artefaktem (ogólne i zbliżenie), a jeśli to możliwe, zanotować także współrzędne GPS. „Jeśli nie możesz bezpiecznie przetransportować artefaktu bez jego uszkodzenia, zostaw go tam, gdzie się znajduje” – radzą dwaj archeolodzy.

Wiele unikalnych znalezisk

Archeolodzy twierdzą, że ciepłe lato 2014 roku przyniosło odkrycie wielu fascynujących obiektów. Jednym z takich odkryć była starożytna drewniana łopata, datowana na lata 180–350 n.e. Dodatkowo znaleziono kilka tzw. „patyków odstraszających”, czyli wiązek drewnianych patyków związanych na górze korą brzozową. Te patyki poruszały się na wietrze i wydawały hałas, podobnie jak współczesne dzwonki wietrzne. Starożytni myśliwi używali tych patyków odstraszających, aby odstraszyć renifery i skierować je w stronę myśliwych.

Jeśli znajdziesz artefakty, które są wilgotne, ważne jest, aby zapobiec ich wyschnięciu. Przechowuj je w chłodnym miejscu, takim jak lodówka lub piwnica. Jeśli są to poroża lub kości, archeolodzy radzą włożyć je do zamrażarki – czytamy na portalu.

Źródło: sciencenorway.no

Czytaj też: „Lodowiec zagłady”. Zawali się, choć inaczej niż myśleli naukowcy?

Grafika tytułowa: Kym Ellis / Unsplash