Stany zapalne postarzają ludzki mózg
Naukowcy z Karolinska Institutet przeprowadzili badania, w których wykorzystali sztuczną inteligencję do analizy obrazów mózgów 70-latków, aby oszacować ich wiek biologiczny. Wyniki wskazują, że niekorzystne czynniki zdrowotne, takie jak stan zapalny i wysoki poziom glukozy, przyspieszają proces starzenia mózgu, natomiast zdrowy styl życia, obejmujący regularne ćwiczenia, może prowadzić do młodszego wyglądu mózgu. Odkrycie to zostało opublikowane w czasopiśmie „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”.
Badanie objęło 739 osób, w tym 389 kobiet, z kohorty H70 w Göteborgu, które były zdrowe poznawczo. Naukowcy przeanalizowali obrazy mózgów uczestników za pomocą zaawansowanego algorytmu sztucznej inteligencji oraz zbierali dane dotyczące ich stylu życia, wyników testów poznawczych oraz próbek krwi, zawierających informacje o lipidach, glukozie i stanie zapalnym.
Wyniki badania pokazały, że średni wiek mózgu uczestników wynosił 71 lat, co wskazuje na niewielkie opóźnienie w starzeniu w porównaniu z ich wiekiem chronologicznym. Istnieje jednak wyraźny związek między stanami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, udar, choroba małych naczyń mózgowych i stany zapalne, a starszym wyglądem mózgu. Z kolei osoby prowadzące aktywny tryb życia miały mózgi o młodszym wyglądzie.
Naukowcy planują dalsze badania, aby zgłębić różnice między mózgami kobiet i mężczyzn. Istnieją wskazówki, że obie płci mogą różnić się pod względem reakcji na czynniki ryzyka oraz sposobu budowania odporności, co otwiera nowe ścieżki badawcze w zakresie wpływów biologicznych i społeczno-kulturowych na procesy starzenia mózgu.
Źródło: Karolinska Institutet
Czytaj też: Torebka herbaty to „bomba” z mikroplastiku?
Grafika tytułowa: Robina Weermeijer / Unsplash