Jak wyprodukować niezbędne paliwa na Marsie?
W przyszłych misjach na Marsa astronauci będą musieli w pełni wykorzystać zasoby dostępne na planecie, aby wytwarzać niezbędne zasoby takie jak tlen, woda czy paliwo. Zespół naukowców z hiszpańskiego centrum technicznego Tekniker oraz Uniwersytetu Kantabryjskiego opracowuje innowacyjny system, który wykorzystuje światło słoneczne do przekształcania dwutlenku węgla oraz odpadów w metan – paliwo, które może zasilić przyszłe misje na Marsie.
Technologia ta, opracowana w ramach projektu HISRU, ma na celu stworzenie reaktora do produkcji paliwa, który będzie wykorzystywał powietrze marsjańskie, składające się w 95% z dwutlenku węgla. System, zasilany energią słoneczną, wykorzystuje również tzw. szarą wodę astronautów – zużytą wodę z umywalki lub prysznica. W reaktorze wodór pozyskiwany z wody będzie reagować z dwutlenkiem węgla, tworząc metan, który będzie mógł być wykorzystany jako paliwo. Dodatkowo, proces ten pozwala na recykling odpadów, co jest istotne w warunkach długoterminowych misji na Marsie.
Nauka o Marsie wymaga uwzględnienia specyficznych warunków panujących na planecie. Zmniejszone nasłonecznienie i zapylona atmosfera oznaczają, że technologie słoneczne muszą być dostosowane do tych trudnych warunków. Z tego względu, zespół przetestował prototyp reaktora w maszynie symulującej marsjańskie środowisko. Dzięki tym testom możliwe było zweryfikowanie, czy system będzie w stanie efektywnie funkcjonować w warunkach niskiego ciśnienia atmosferycznego i słabszego oświetlenia słonecznego.
Mimo obiecujących rezultatów, technologia wymaga dalszych ulepszeń. Naukowcy pracują nad poprawą efektywności energetycznej systemu, aby zminimalizować wpływ jego działania na środowisko. Zoptymalizowanie tych technologii będzie kluczowe dla przyszłych misji, które mają na celu długoterminową eksplorację Czerwonej Planety.
Źródło: ESA
Czytaj też: Wiadomo już, jak kontrolować chiralność w nanomateriałach?
Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash