Sroga kara i ugoda z Epic Games

Federalna Komisja Handlu (FTC) ogłosiła ugodę z Epic Games, w wysokości 520 milionów dolarów w związku z zarzutami o nielegalne zbieranie informacji na temat młodych użytkowników.

Chodzi także o nakłaniane graczy do dokonywania niezamierzonych zakupów.

Wydawca Fortnite’a zgodził się zapłacić 275 milionów dolarów w celu uregulowania zarzutów organów regulacyjnych o naruszenie prawa federalnego. Chodzi o ustawę o ochronie prywatności dzieci w Internecie i zbieranie danych osobowych od osób poniżej 13 roku życia. Grały one w Fortnite bez uzyskania możliwej do zweryfikowania zgody rodzica.

Kwota przebija poprzedni rekord w zakresie naruszeń prywatności dzieci, wynoszący 170 milionów dolarów. Google zapłaciło tyle w 2019 r. w związku z oskarżeniami o nielegalne zbieranie danych na YouTube i wykorzystywanie ich do reklam.

Akcja FTC ma miejsce w momencie wzmożonego zaniepokojenia opinii publicznej zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, bezpieczeństwa i prywatności dzieci i młodzieży. Mogą je stwarzać niektóre popularne sieci społecznościowe. Rekordowa grzywna jest również wyraźnym sygnałem, że FTC spełnia obietnice przewodniczącej komisji, aby zająć bardziej bezkompromisowe stanowisko wobec branży technologicznej.

Wprowadzony przez Epic Games w 2017 roku Fortnite ma obecnie ponad 400 milionów graczy. Od tego czasu gra wygenerowała miliardy dolarów przychodów. Głównie ze sprzedaży wirtualnych akcesoriów oraz poprzez oferty produktów konsumenckich na produkty marki Fortnite.

Czytaj także: Epic Games Store – nie będzie zakazu NFT!