Społeczność wielkości starożytnej Troi odkryta w Maroku
Archeolodzy w Maroku odkryli pozostałości liczącego 5000 lat społeczeństwa rolniczego, najstarszego tego typu stanowiska odkrytego w Afryce poza doliną Nilu.
Tysiące kamiennych toporów i malowanych odłamków ceramiki znalezionych na stanowisku sugerują istnienie nieznanego wcześniej społeczeństwa setek ludzi – porównywalnego wielkością do Troi z epoki brązu – którzy mogli żyć razem, uprawiać ziemię i handlować z innymi społeczeństwami w basenie Morza Śródziemnego.
Stanowisko archeologiczne Oued Beht w północnym Maroku zostało odkryte przez francuskich kolonistów w latach 30. XX wieku. Po tym, jak miejsce to było pomijane przez 90 lat, marokański archeolog Youssef Bokbot miał przeczucie, że może mieć ważne znaleziska czekające tuż pod powierzchnią i skontaktował się z innymi ekspertami w celu współpracy przy wykopaliskach.
Społeczeństwo przemieszane genetycznie
Jak powiedział współautor badania Giulio Lucarini, archeolog z Instytutu Nauk o Dziedzictwie w Narodowej Radzie Badawczej Włoch w pracy opublikowanej niedawno w czasopiśmie Antiquity, zostały znalezione ogromne ilość odłamków ceramiki i wypolerowanych toporów.
Datując radiowęglowo próbki węgla drzewnego i nasion znalezionych podczas wykopalisk, zespół datował to miejsce na około 3400 do 2900 lat p.n.e. Grupy, które tam mieszkały, prawdopodobnie miały różne pochodzenie genetyczne. Według badania z 2023 r., którego współautorem jest Cyprian Broodbank, archeolog z University of Cambridge, na tym obszarze prawdopodobnie osiedlili się tradycyjni pasterze z Sahary, a także ludzie pochodzący z Półwyspu Iberyjskiego i Bliskiego Wschodu.
Uprawy jak w Grecji
Ludzie, którzy mieszkali w tym miejscu, byli rolnikami, którzy uprawiali jęczmień, pszenicę, groszek, oliwki i pistacje na jałowej ziemi, zgodnie z dowodami w postaci nasion znalezionych w dużych zbudowanych dołach.
Zespół odkopał również szczątki owiec, kóz, świń i bydła. Ponadto obfitość ceramiki i kamiennych toporów znalezionych na stanowisku sugeruje, że te neolityczne grupy produkowały towary do handlu z wieloma innymi społeczeństwami epoki brązu i miedzi, które istniały w tym czasie, takimi jak grupy na Półwyspie Iberyjskim oraz potencjalnie w Egipcie i Mezopotamii – czytamy na portalu.
Archeolodzy od dawna zakładali, że podobnie jak Afryka Subsaharyjska w tym czasie, Afryka Północna była zamieszkana głównie przez łowców-zbieraczy i pasterzy, koczowniczych ludzi, którzy podążali ścieżką pastwisk dla swoich zwierząt. Podczas gdy stacjonarne społeczeństwa oparte na rolnictwie w tym okresie zostały znalezione w całej pozostałej części Morza Śródziemnego, Afryka Północna została pominięta jako źródło archeologiczne.
Zdaniem Broodbank’a Przed tym odkryciem nie było nic wiadomo o rolnictwie w Afryce Północnej poza doliną Nilu. Teraz okazuje się, że ta część świata przeszła w pełni neolit i że jest to część wielkiego świata rolnictwa, który naukowcy dopiero powoli odkrywają.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Bezcenne artefakty znalezione na terenie przeznaczonym pod budowę osiedla
Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash