Astronauci z misji SpaceX Crew-9 mają specjalną misję badawczą
Astronauta NASA Nick Hague i kosmonauta Roskosmosu Aleksandr Gorbunow w ramach misji SpaceX Crew-9 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą prowadzić specjalne badania, które będą istotne dla przyszłych długoterminowych misji na Księżyc, Marsa i jeszcze dalej...
Podczas planowanej pięciomiesięcznej misji zadania misji Hague’a będą obejmować udział w różnych projektach badawczych dla Human Research Program NASA . Każde badanie ma na celu pomóc w rozwiązaniu problemów zdrowotnych, z którymi astronauci mogą się zmierzyć podczas przyszłych długoterminowych misji.
Doświadczenia i badania Hague’a mogą potencjalnie doprowadzić do przełomów naukowych, które nie byłyby możliwe na Ziemi – powiedział Steven Platts, główny naukowiec ds. badań z udziałem człowieka w Centrum Kosmicznym im. Johnsona należącym do NASA w Houston.
Szczegóły badań
Głównym celem pobytu Hague’a na stacji jest badanie zespołu zaburzeń widzenia związanych z kosmosem, zwanych Zespołem Neuro-Okulistycznym Powiązanym z Lotami Kosmicznymi (ang. Spaceflight Associated Neuro-ocular Syndrome, SANS) , które występują, gdy płyny ustrojowe przesuwają się w kierunku głowy w stanie nieważkości.
Te zmiany mogą powodować zmiany w oku: nerw wzrokowy może puchnąć, siatkówka może się fałdować, a tylna część oka może nawet spłaszczyć się. Wcześniejsze badania sugerują, że wiele czynników przyczynia się do zespołu, więc dwa badania związane ze wzrokiem w ramach tej misji podejmą różne, ale odrębne podejścia, które mogą pomóc w rozwiązaniu lub nawet zapobieganiu takim zmianom podczas przyszłych misji.
Jak podaje NASA, jeden z projektów, zwany Thigh Cuff, będzie badał, czy noszenie dopasowanych mankietów może przeciwdziałać syndromowi poprzez zatrzymywanie większej ilości płynów ustrojowych w nogach. Mankiety na uda są kompaktowe, lekkie i łatwe w użyciu, co czyni je atrakcyjnymi do potencjalnego wykorzystania podczas długotrwałych misji w głębokiej przestrzeni kosmicznej.
W ramach tego badania Hague będzie nosił mankiety na udach przez sześć godzin podczas dwóch sesji. Aby pomóc badaczom zmierzyć, jak dobrze działają mankiety, będzie rejestrował obrazy ultrasonograficzne przepływu krwi w żyłach nóg i szyi podczas sesji. Naukowcy porównają również te dane z ultrasonografami wykonanymi bez mankietu, aby zbadać różnice w przepływie.
– Takie mankiety na uda mogą pozwolić naukowcom lepiej badać schorzenia, które skutkują nadmiarem płynu w mózgu lub zbyt dużym powrotem krwi do serca – powiedział kierownik badań Brandon Macias z NASA Johnson.
Podawanie witaminy B
W innym badaniu Hague sprawdzi, czy dieta witaminowa może pomóc w walce z SANS. Badanie, prowadzone przez Sarę Zwart, biochemiczkę żywieniową w NASA Johnson, ma na celu zbadanie, czy codzienny suplement witaminy B — przyjmowany przed, w trakcie i po locie — może zapobiegać lub łagodzić obrzęk tylnej części oka. Badanie oceni również, w jaki sposób genetyka danej osoby może wpływać na reakcję.
Wcześniejsze badania sugerują, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na ten zespół oczny niż inni, ze względu na genetykę, która może wpływać na zapotrzebowanie na witaminę B, więc codzienne przyjmowanie witamin może mieć duże znaczenie. Uważamy, że podając witaminy z grupy B, możemy wyeliminować tę część zmienności genetycznej z równania – powiedziała Sara Zwart.
Praca ta może również ostatecznie poprawić opcje opieki dla kobiet na Ziemi z zespołem policystycznych jajników, schorzeniem, które może powodować zmiany w oczach i niepłodność u kobiet. Naukowcy mają nadzieję, że pacjenci mogą odnieść podobne korzyści z ukierunkowania tych samych ścieżek genetycznych i suplementacji witaminowej, co członkowie załogi w kosmosie.
Nowe leki
Hague będzie również rejestrował dane, aby zbadać, czy nowy sposób podawania powszechnie stosowanego leku przeciwwymiotnego może pomóc złagodzić chorobę lokomocyjną po starcie i lądowaniu. W tym badaniu Hague może samodzielnie podawać sobie nową formułę żelu donosowego leku skopolaminy.
Hague odnotuje swoje doświadczenia ze stosowaniem tego leku i wszelkich innych środków łagodzących chorobę lokomocyjną, w tym alternatywnych leków lub interwencji behawioralnych, takich jak określone ruchy głowy.
W badaniu, kierowanym przez neurobiologa Scotta Wooda z NASA Johnson, ostatecznie weźmie udział 48 osób.
Naszym celem jest zrozumienie, jak pomóc przyszłym podróżnikom kosmicznym przystosować się do choroby lokomocyjnej podczas życia i pracy w kosmosie. Członkowie załogi muszą zachować zdrowie i wykonywać kluczowe zadania, w tym lądowanie na Księżycu i w innych miejscach docelowych – powiedział Wood.
Aby pomóc NASA w planowaniu przyszłych misji, Hague weźmie również udział w badaniach na ludziach, które będą dotyczyć innych wyzwań związanych z przestrzenią kosmiczną, takich jak unikanie obrażeń po powrocie na Ziemię oraz poznanie wpływu podróży kosmicznych na ludzkie ciało na poziomie molekularnym.
Źródło: NASA mat.pras.
Czytaj też: Radian Aerospace rozpoczyna testy samolotu kosmicznego
Grafika tytułowa: Norbert Kowalczyk / Unsplash