SpaceX z rekordowym tempem – dwa starty Falcona 9 z satelitami Starlink w ciągu kilku godzin!

W poniedziałek wieczorem (12 maja) SpaceX, należący do Elona Muska, po raz kolejny zademonstrował swoją dominację w sektorze komercyjnych lotów kosmicznych. Z bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę 26 satelitów internetowych Starlink. Lot przebiegł bez zakłóceń, a pierwszy stopień rakiety, zgodnie z procedurą, powrócił na Ziemię i wylądował na barce „Of Course I Still Love You” na Oceanie Spokojnym.

Zaledwie kilka godzin później SpaceX dokonał kolejnego wyczynu – drugi Falcon 9 wzbił się w powietrze z Kennedy Space Center na Florydzie. Tym razem ładunek stanowiły 28 satelitów Starlink. Co więcej, był to już 28. start tej samej pierwszej sekcji rakiety nośnej, co oznacza ustanowienie nowego rekordu w zakresie ponownego wykorzystywania komponentów orbitalnych.

Podwójna misja w tak krótkim czasie stanowi bezprecedensowy pokaz efektywności operacyjnej SpaceX. Firma nie tylko zwiększa tempo dostarczania satelitów na orbitę, ale też sukcesywnie obniża koszty dzięki zaawansowanej technologii wielokrotnego użytku. Dzięki temu projekt Starlink dynamicznie się rozwija, zbliżając się do swojej docelowej globalnej dostępności.

Starlink to obecnie największa konstelacja satelitów w historii. Sieć ta została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu szybkiego internetu w nawet najbardziej odległych zakątkach świata. Według danych astrofizyka Jonathana McDowella, na orbicie znajduje się już około 7 400 operacyjnych satelitów Starlink, a liczba ta z każdą misją rośnie.

Dzięki takim inicjatywom jak podwójny start z 12 maja, SpaceX nie tylko buduje infrastrukturalne podstawy globalnego internetu satelitarnego, ale też nieustannie przesuwa granice możliwości współczesnej inżynierii kosmicznej. Wzrost intensywności startów to jasny sygnał, że firma Elona Muska nie zwalnia tempa.

Źródło: space.com

Czytaj też: Teleskop Jamesa Webba odkrywa nowe sekrety zorzy polarnej na Jowiszu

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash