SpaceX dokończy projekt OneWeb!

OneWeb to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, które ma podobny cel do Starlink – zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu na skalę globalną. Największym jednak problemem projektu jest to, że w wynoszeniu satelitów na orbitę współpracował on z Roskosmosem. Teraz, gdy trwa wojna w Ukrainie, rosyjska agencja kosmiczna w odpowiedzi na zachodnie sankcje rezygnuje z wszystkich projektów prowadzonych z zewnętrznymi podmiotami. Rykoszetem oberwał także OneWeb, któremu na pomoc pośpieszył nieoczekiwany sojusznik!

fot. SpaceX / Unsplash

Elon Musk śpieszy z pomocą projektowi OneWeb!

OneWeb to projekt analogiczny do Starlinka, jednak tym razem nie skierowany do konsumentów, lecz do klientów rządowych i przedsiębiorstw. Przedsięwzięcie zakłada umieszczenie na orbicie sporej ilości specjalnych satelitów. Tylko w tym roku planowano dokończyć pierwszą jego fazę, która zakłada wyniesienie na orbitę 648 obiektów.

Do tej pory udało się uruchomić 428 satelitów, więc konieczne byłoby – biorąc pod uwagę możliwość jednorazowego wyniesienia 36 satelitów – wykonanie jeszcze 6 kolejnych lotów Sojuzem. Dziś wiemy, że ze względu na wojnę nie będzie to możliwe. Jak się okazało, twórcy projektu OneWeb doszli do porozumienia z Elonem Muskiem i dzięki temu projekt zostanie dokończony dzięki SpaceX. Satelity na orbitę wyniesie rakieta Falcon 9.

Czytaj też: Wyrzutnia NLAW w praktyce – Ukraińcy publikują poradnik!

Na tą chwilę nie wiadomo jakie koszty poniesie OneWeb, ani na kiedy planowany jest pierwszy start. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że na pewno twórców projektu gonią terminy, powinniśmy się spodziewać kontynuacji realizacji projektu tak szybko, jak tylko to będzie możliwe.

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash