Sonda Parker Solar Probe w Wigilię znajdzie się bardzo blisko Słońca

Johns Hopkins University Applied Physics Lab, odpowiedzialny za misję Parker Solar Probe, ogłosił, że sonda zbliży się do Słońca na rekordową odległość 6,1 miliona kilometrów 24 grudnia. Będzie to wyjątkowy moment, ponieważ to najbliższy przelot sondy w trakcie całej misji. W chwili największego zbliżenia, Parker Solar Probe poruszać się będzie z prędkością 191 kilometrów na sekundę.

Misja sondy rozpoczęła się w 2018 roku, a jej dotychczasowe przeloty w pobliżu Wenus pozwoliły na wykorzystanie asysty grawitacyjnej, co umożliwiło obniżenie peryhelium, czyli najbliższego punktu orbity względem Słońca. Ostatni przelot wokół Wenus odbył się 6 listopada, a jego efektem będzie obecne, rekordowe zbliżenie do gwiazdy.

Podczas przelotu, gdy Parker Solar Probe znajdzie się najbliżej Słońca, nie będzie możliwy kontakt z Ziemią. Jednak sonda ma zaprogramowany sygnał, który zostanie wysłany 27 grudnia, a przelot zostanie ostatecznie potwierdzony. Transmisja telemetryczna rozpocznie się na początku stycznia, a dane naukowe będą dostępne pod koniec miesiąca.

Przelot w pobliżu Słońca jest kluczowy dla dalszych badań naukowych, szczególnie w kontekście obecnego maksimum 11-letniego cyklu aktywności słonecznej. Sonda jest chroniona przed ekstremalnymi warunkami dzięki zaawansowanemu systemowi ochrony termicznej. W 2025 roku czekają ją kolejne bliskie zbliżenia, a jej misja ma trwać jeszcze przez wiele lat, przy minimalnym zużyciu paliwa.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Eksperyment z AGH na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash