Sonda Juno nie ma dobrych informacji dotyczących księżyca Jowisza
Naukowcy mieli nadzieję, że księżyc Jowisza, czyli Europa skrywa pod lodową skorupą oceany ciekłej wody i generuje odpowiednia ilość tlenu. Najnowsze dane wskazują, że wszyscy byli zbyt optymistyczni.
W poniedziałek (4 marca) naukowcy ogłosili, że udało im się zmierzyć, ile tlenu cząsteczkowego – rodzaju tlenu, którym oddychamy na Ziemi – prawdopodobnie występuje wokół księżyca Jowisza, czyli Europy. Chociaż badacze dokonywali w przeszłości szacunków zawartości tlenu w lodowatym księżycu, zespół twierdzi, że po raz pierwszy dokonał bezpośredniego pomiaru.
Poprzednie szacunki dotyczące ilości tlenu cząsteczkowego wokół księżyca Jowisza sięgały ponad 2000 funtów (około 1000 kg) wytwarzanych na sekundę. Nowy pomiar sugeruje, że jest ona znacznie niższa.
Na podstawie pomiarów sondy Juno okazało się, że atmosfera księżycowa wytwarza 26 funtów tlenu cząsteczkowego na sekundę (12 kilogramów na sekundę). Poprzednie szacunki wahały się od kilku funtów do ponad 2000 funtów na sekundę (około 900 kilogramów na sekundę).
Kiedy misja NASA Galileo przeleciała obok Europy, otworzyło nam to oczy na złożoną i dynamiczną interakcję, jaką Europa ma ze swoim otoczeniem. Juno zapewniła nową możliwość bezpośredniego pomiaru składu naładowanych cząstek wyrzucanych z atmosfery Europy i nie mogliśmy się doczekać, aby głębiej zajrzeć za zasłonę tego fascynującego wodnego świata. Ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, że obserwacje Juno dają nam tak ścisłe ograniczenie ilości tlenu wytwarzanego na lodowej powierzchni Europy – powiedział główny autor badania Jamey Szalay z Uniwersytetu Princeton, jeden z naukowców zajmujących się instrumentami Juno, cytowany przez Space.com.
NASA wskazuje jednak pewien optymistyczny wynik tych pomiarów. Ilość tlenu produkowana obecnie przez księżyc Europa wystarcza, aby milion ludzi mogło oddychać przez jeden dzień.
Teraz zespół naukowców zamierza również dokładnie zbadać kolejny księżyc Jowisza, czyli Io.
Badanie naukowców zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.
Badanie Io
Sonda jak na razie monitoruje aktywność wulkaniczną Io z odległości od około 11 000 kilometrów do ponad 100 000 kilometrów. Dostarczyła już pierwsze zdjęcia północnych i południowych biegunów satelity Jowisza. Sonda wykonała także bliskie przeloty w pobliżu lodowych księżyców Jowisza, Ganimedesa i Europy.
Począwszy od kwietnia 2024 r., sonda przeprowadzi także serię eksperymentów, w których wykorzystany zostanie eksperyment, który ma pozwolić na zbadanie składu górnej atmosfery Jowisza.
Io był obiektem badań wielu misji kosmicznych, w tym Galileo, Voyager i New Horizons. Te misje dostarczyły wiele informacji na temat struktury wewnętrznej Io, składu chemicznego jego powierzchni i atmosfery, a także dynamiki geologicznej.
Źródło: space.com
Czytaj też: Łazik księżycowy Viper „prawie” gotowy do wystrzelenia
Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash