Sonda CAPSTONE wspiera przyszłe misje Artemis na Księżyc

Eksperymentalna misja satelity CAPSTONE okrąża Księżyc od ponad 450 dni, testując unikalną orbitę, która będzie wykorzystywana przez przyszłą stację kosmiczną NASA.

Według twórcy satelity firmy Cubesat, misja nadal ma się dobrze i już dawno osiągnęła wszystkie swoje główne cele.

NASA wystrzeliła CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations Experiment) 28 czerwca 2022 r . Niecałe pięć miesięcy później sześcian o wielkości mniej więcej wielkości kuchenki mikrofalowej dotarł do Księżyca i wszedł na niemal prostoliniową orbitę halo (NRHO), eliptyczną ścieżkę wokół naturalnego towarzysza Ziemi, której najbliższy punkt znajduje się w odległości 1500 km (930 mil) i najdalszy punkt w odległości 70 000 km od powierzchni Księżyca. Celem misji było przetestowanie nowego systemu nawigacyjnego i zebranie danych na temat sił, na jakie będzie oddziaływać przyszła stacja na orbicie Księżyca. 

CAPSTONE to pierwszy statek kosmiczny, który kiedykolwiek podróżował w NRHO. Jego producent, firma Terran Orbital z Florydy uznała, że satelita wykonał wszystkie swoje główne zadania i obecnie znajduje się w „rozszerzonej misji”, która potrwa przynajmniej do maja tego roku.

CAPSTONE to partnerstwo pomiędzy Terran Orbital, firmą technologiczną Advanced Space z siedzibą w Kolorado, a NASA, której program Artemis ma na celu ponowne wysłanie człowieka na Księżyc i zapewnienie stałej obecności człowieka na jego powierzchni.

Misja CAPSTONE w dalszym ciągu dostarcza cennych danych i doświadczeń, które będą podstawą przyszłych misji eksploracyjnych – powiedział Bradley Cheetham, dyrektor generalny Advanced Space, który obsługuje satelitę Cubesat

Z kolei firma Advanced Space ogłosiła, że ​​CAPSTONE ustanowiło niedawno nowy rekord „czasu sprawności”, co oznacza, że ​​jej komputer działał niezależnie od kontroli naziemnej przez 112 kolejnych dni. 

Sonda, która dotarła na Księżyc na krótko przed wystrzeleniem przez NASA misji testowej Artemis 1 na orbitę księżycową, utrzymuje swoją pozycję, komunikując się z należącą do NASA sondą Lunar Reconnaissance Orbiter za pośrednictwem łączy radiowych. 

Jak wyjaśnia portal Space.com system komunikacji CAPSTONE został zaprojektowany tak, aby w przyszłości mógł komunikować się z wieloma użytkownikami, umożliwiając innym statkom kosmicznym krążącym wokół Księżyca utrzymywanie swojej pozycji niezależnie od Ziemi.

Stacja kosmiczna Lunar Gateway

Orbita NRHO, takie jak ta, którą zajmuje CAPSTONE, są wyjątkowe, ponieważ częściowo wpływa na nie grawitacja Księżyca, a częściowo Ziemi. NASA wybrała tę orbitę dla swojej przyszłej stacji kosmicznej Lunar Gateway, ponieważ obliczenia sugerowały, że powinna ona być bardzo stabilna i mieć niewielkie wymagania dotyczące utrzymywania stacji. NRHO zapewnia również niemal stały widok Ziemi i przecina oba bieguny, co jest wygodne w przypadku wysyłania lądowników do planowanej placówki w ramach misji Artemis w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Advanced Space stwierdziło także, że CAPSTONE ma wystarczającą ilość paliwa, aby kontynuować „przedłużone operacje” nawet po maju 2024 r., kiedy zakończy się jego „rozszerzona misja”. 

Źródło: space.com

Czytaj też: Starlink. Ambitny plan SpaceX

Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash