Smartfony nie są eko? Miliony urządzeń zalegają w szufladach!

Decydując się na zakup nowego smartfona, jego poprzednika albo sprzedajemy, albo chowamy do szuflady, by mógł służyć nam w sytuacjach awaryjnych. Badania Digital Care wskazują, że znacznie częściej realizujemy drugi z wymienionych scenariuszy. Wskutek tego, w szufladach polskich użytkowników smartfonów może zalegać nawet 30 milionów nieużywanych urządzeń mobilnych!

Nie lubimy żegnać się ze smartfonami!

Digital Care przeprowadziło badania, których wyniki wprawiają w osłupienie. W polskich domach uwielbiamy przechowywać stare, niepotrzebne smartfony. Okazuje się, że na każde gospodarstwo domowe przypadają średnio aż dwa nieużywane urządzenia tego typu! A przecież każdy nieużywany smartfon mógłby bez problemu znaleźć nowego właściciela. Wystawiając go na sprzedaż możemy nie tylko zarobić nieco grosza, ale i przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego.

Statystyki pokazują jednak, że fani smartfonów najchętniej decydują się na zakup nowych urządzeń jednocześnie przyczyniając się do produkcji setek ton elektrośmieci (tu wystarczy nadmienić, że jeden smartfon waży średnio 200 g). Jako ciekawostkę, warto przytoczyć fakt, że do produkcji smartfonów wykorzystywane są także cenne kruszce. Każdy milion wyprodukowanych smartfonów pochłania 34 kilogramy złota i 350 kilogramów srebra.

Czytaj też: Jedna ładowarka dla wszystkich urządzeń już wkrótce?

Po części za zaistniałą sytuację można winić producentów smartfonów. Brak możliwości wymiany baterii w warunkach domowych oraz niedostateczne wsparcie aktualizacjami sprawia, że smartfona zmieniamy średnio co dwa lata. Zmiany w pierwszej kwestii zostaną niedługo wymuszone na producentach przez Komisję Europejską, która domaga się powrotu do smartfonów wymiennych baterii. W drugiej kwestii – duże koncerny zajmujące się produkcją urządzeń z Androidem powinny brać przykład z Apple, które wspiera swoje modele nowymi wersjami systemu nawet przez sześć lat!

Grafika tytułowa: Daniel Romero / Unsplash