Skórki pomarańczowe a serce człowieka. Nowe odkrycie!

Gorzka skórka pomarańczy ma chronić owoc. Okazuje się jednocześnie, że mogłaby chronić także nasze wnętrze, gdybyśmy tylko przestali wyrzucać skórki.

Obecnie odkryto, że skórka pomarańczy zawiera nowy, bioaktywny związek zwany feruloiloputrescyną (FP) , który po spożyciu może korzystnie wpływać na zdrowie serca. Jego odkrycie w skórkach pomarańczy ekscytuje naukowców z Uniwersytetu Florydy i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

W eksperymentach, w których myszy karmiono odżywczym ekstraktem ze skórki pomarańczy, bogatym w FP, przez sześć tygodni z rzędu, badacze zaobserwowali zmniejszenie biomarkerów we krwi powiązanych ze stanami zapalnymi i chorobami układu krążenia. Nawet jeśli w tym czasie stosowano dietę wysokotłuszczową, zwierzęta karmione dzienną dawką FP powodowało mniejszą utratę tłuszczu niż w grupie kontrolnej.

FP to metabolit pierwotnie występujący w liściach i soku grejpfruta. Chociaż pojawia się również w niektórych pomarańczach, wydaje się, że nie występuje w limonkach, cytrynach czy mandarynkach.

W ostatnich latach związek ten cieszył się dużym zainteresowaniem ze względu na jego potencjał przeciwutleniający i przeciwzapalny , ale nadal wielu ekspertów o nim nie wie.

To nowatorskie odkrycie podkreśla nieodkryty wcześniej potencjał zdrowotny feruloiloputrescyny w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – powiedział  naukowiec zajmujący się żywnością Yu Wang z Uniwersytetu Florydy.

Pomarańcze to jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. Spożywa się go głównie ze względu na sok, a gorzką skórkę zwykle się odrzuca. Jak podaje portal co roku marnuje się 32 miliony ton skórek pomarańczy, mimo że skórka jest doskonale jadalna i mogłaby być dla nas dobra. Karmienie kurczaków kawałkami pomarańczy wydaje się przynosić im korzyści zdrowotne. Z kolei na Florydzie około połowa skórek pomarańczowych w tym stanie trafia do bydła.

Od skórki do tabletki

Praca Wang i jej współpracowników była możliwa dzięki grantowi w wysokości 500 000 dolarów przyznanemu przez departament rządowy na zbadanie, czy ekstrakt ze skórki pomarańczowej może poprawić zdrowie naszych wnętrzności i serc.

Skórki pomarańczowe nie są najłatwiejszym pokarmem do dodania do posiłku, ale jeśli naukowcom uda się zaprojektować produkt konsumpcyjny ze skórki, może on stać się popularnym, poprawiającym zdrowie podstawą kuchni.

Kilka firm już spieszy się z taką realizacją. Niedawno naukowcy odkryli, że przy odrobinie pracy skórka banana może stać się smaczną, pożywną przekąską, wypełnioną po brzegi przeciwutleniaczami i witaminami. To samo dotyczy skórki mango.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of Agricultural and Food Chemistry .

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Doszło do dwóch potężnych rozbłysków słonecznych w ciągu 12 godzin

Grafika tytułowa: Aliona Gumeniuk / Unsplash