Skarga na Apple do Unii Europejskiej

Spotify – firma zimująca się usługami strumieniowego przesyłania muzyki wraz z innymi firmami medialnymi, takimi jak Deezer, wezwała Komisję Europejską do podjęcia działań przeciwko Apple.

We wspólnym liście skarżący zarzucają gigantowi nieuczciwe praktyki antykonkurencyjne.

W osobie wiceprzewodniczącej wykonawczego organu regulacyjnego Unii Europejskiej, Margrethe Vestager, wzywa się Komisję do szybkiego działania dla dobra europejskich konsumentów.

Szwedzki serwis strumieniowy od lat oskarża Apple o nadużywanie swojej pozycji rynkowej poprzez działania App Store w celu stłumienia konkurencji.

Wcześniej złożył skargi antymonopolowe przeciwko Apple w różnych krajach, twierdząc, że 30-procentowa opłata, której Apple wymaga od programistów w swoim App Store, zmusiła Spotify do „sztucznego zawyżenia” własnych cen.

„Piszemy do Państwa, aby wezwać Komisję Europejską do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań przeciwko antykonkurencyjnym i nieuczciwym praktykom niektórych globalnych strażników cyfrowych, w szczególności Apple” – czytamy w liście podpisanym przez dyrektorów generalnych firm medialnych Schibsted, Proton i Basecampa.

Dyrektor generalny Spotify, Daniel Ek, powiedział wcześniej, że producent iPhone’a „daje sobie przewagę, jednocześnie tłumiąc innowacje i szkodząc konsumentom”.

Czytaj także: Spotify w końcu z planem HiFi?