Siły Kosmiczne USA zamawiają tajemniczy „jetpack”

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych zamówiły pierwszą w swoim rodzaju misję dokowania satelity, aby zapewnić statkowi kosmicznemu na orbicie dodatkowe dwa lata napędu i zwrotności. Jest to swoisty „jetpack”, który ma pomóc także przy ewentualnej zmianie orbity.

Space Systems Command (SSC), organizacja Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest pozyskiwanie i wdrażanie nowych wojskowych technologii kosmicznych, przyznało firmie Starfish Space z siedzibą w Seattle kontrakt o wartości 37,5 mln dolarów na budowę i wystrzelenie jednego ze statków kosmicznych tej firmy pod nazwą „Otter”. 

Misją Otter jest wykonywanie „autonomicznych spotkań, operacji zbliżeniowych i dokowania (RPOD), kompatybilnych z szeroką gamą klientów, w tym tych, którzy nigdy nie byli projektowani ani konfigurowani do dokowania – podał w komunikacie Space Systems Command.

Oznacza to, że statek kosmiczny będzie w stanie spotkać się z szeroką gamą satelitów i dołączyć do nich, zapewniając dodatkowy napęd, nawet jeśli nie zostały one zaprojektowane z myślą o takich możliwościach.

Starfish Space zademonstrował już technologie stojące za statkiem kosmicznym Otter w ramach misji „Otter Pup”, która została wystrzelona na pokładzie misji Transporter-8 firmy SpaceX w czerwcu 2023 r.

Misja „prawie” udana

Otter Pup był w stanie w pewnym stopniu pomyślnie spotkać się z innym statkiem kosmicznym, ale ostateczny wynik operacji nie był pomyślny ze względu na anomalię napędu, która uniemożliwiła mu manewrowanie bliżej celu. Jednak Starfish Space była w stanie uratować misję, dostarczając dane innemu operatorowi satelitarnemu, D-Orbit, co umożliwiło D-Orbit manewrowanie statkiem kosmicznym w pobliżu Otter Pup. Jak wynika z oświadczenia firmy, Starfish Space wykonał zdjęcia drugiego satelity, co oznacza „udane spotkanie”. Pomimo wyzwań, jakich doświadczyła misja Otter Pup, udało się najwyraźniej przekonać Space Systems Command do kontynuowania realizacji nowego kontraktu ze Starfish Space.

Dodawanie dodatkowych możliwości do satelitów znajdujących się już na orbicie było od lat przedmiotem badań i rozwoju amerykańskiej armii. W styczniu 2024 r. SSC przyznało firmie Northrop Grumman kontrakt na wystrzelenie modułu pasywnego tankowania statku kosmicznego, który może dokować i przesyłać paliwo do istniejących satelitów.

Z kolei Japońska firma Astroscale  otrzymała wcześniej od Space Force kontrakt o wartości 25,5 miliona dolarów  na opracowanie statku kosmicznego do tankowania satelitów, który mógłby zostać wystrzelony w 2026 roku.

Starfish Space planuje wystrzelenie kolejnego statku kosmicznego Otter w przyszłym roku.

Źródło: space.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Obraz wygenerowany w DALL-E