Sierra Space przeprowadziła test modułu przyszłej stacji kosmicznej
Amerykańska firma przeprowadziła test wytrzymałościowy pełnowymiarowej wersji przyszłego modułu powstającej stacji kosmicznej.
Komercyjna stacja kosmiczna Orbital Reef jest przygotowywana przez Sierra Space we współpracy z Blue Origin. Prace weszły w kolejny etap i przeprowadzono test, który zakończył się spektakularnym wybuchem równoznacznym z użyciem 164 lasek dynamitu.
Wykonano testy ciśnieniowe pełnowymiarowej wersji przyszłego modułu Large Integrated Flexible Environment (LIFE) , który doprowadził do jego kontrolowanego rozerwania. Próba została przeprowadzona 22 stycznia br. przez inżynierów Sierra Space w Marshall Space Flight Center NASA (stan Alabama) – czytamy na portalu.
Jak wynika z informacji, moduł został wysadzony przez ciśnienie dopiero w momencie, gdy przekroczyło normy bezpieczeństwa, narzucone przez NASA o 27 procent. Jest to wartość czterokrotnie powyżej maksymalnego ciśnienia, jakie może wytrzymać ten segment.
Firmy chciały sprawdzić wydajność powłoki ciśnieniowej modułu, która jest wykonana z Vectranu, czyli włókna o wysokiej wytrzymałości. Kolejnym testami, które firma planuje przeprowadzić jeszcze w tym roku będzie realizowane z zakresu wytrzymałości na uderzenia mikrometeorytów.
Pierwsze i zarazem główne elementy stacji Orbital Reef mają zostać wyniesione na niską orbitę okołoziemską (LEO) w okolicach 2027 r., przy pomocy rakiety New Glenn. Firmy Sierra Space oraz Blue Origin zamierzały rozpocząć świadczenie usług pod koniec dekady, czyli w tym samym okresie, w którym planuje się deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – czytamy także.
Z kolei loty do stacji kosmicznej będą wykonywane za pomocą wahadłowca Dream Chaser, który ma zaliczyć debiut już w tym roku.
Na szczęście dla starzejącej się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej również inne firmy prowadzą odpowiednie prace. Mowa o: Voyager Space, Northrop Grumman, Axiom Space i Vast.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Iran wystrzelił trzy satelity na orbitę
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash