Scanway rozszerza kosmiczną współpracę z Nara Space Technology

Scanway, polska firma technologiczna działająca w sektorze New Space, zawarła nową umowę z Nara Space Technology z Korei Południowej, na mocy której dostarczy dwa teleskopy do wykrywania metanu w ramach projektu NarSha. Umowa opiewa na wartość 0,7 mln euro i rozszerza wcześniejszą współpracę z koreańskim partnerem, zapoczątkowaną w 2024 roku. Projekt NarSha ma na celu stworzenie konstelacji mikrosatelitów, które umożliwią monitorowanie emisji metanu na Ziemi z wykorzystaniem satelitarnych zobrazowań. Nowe teleskopy będą wyposażone w zaawansowane instrumenty optyczne, oferujące wysoką rozdzielczość i precyzyjne wykrywanie smug metanu.

Konstelacja satelitów w projekcie NarSha zostanie wyposażona w instrumenty działające w różnych zakresach spektralnych, w tym w paśmie widzialnym, bliskiej podczerwieni oraz krótkofalowej podczerwieni. Dzięki tym technologiom, satelity będą mogły wykrywać źródła emisji metanu w czasie zbliżonym do rzeczywistego, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą około 50 metrów na wysokości 500 km. To istotny krok w monitorowaniu zmian klimatycznych i środowiskowych. Cała misja jest realizowana w ramach współpracy z kilkoma wiodącymi instytucjami badawczymi, w tym Climate Technology Center z Uniwersytetu Narodowego w Seulu oraz Koreańskim Instytutem Astronomii i Nauk Kosmicznych.

Projekt NarSha to część ambitnej strategii Nara Space Technology, która koncentruje się na innowacjach w sektorze New Space. Firma z powodzeniem przeprowadziła rundę finansowania, pozyskując 14,5 mln USD na dalszy rozwój swoich technologii. Nara Space działa na rzecz globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i zarządzanie zasobami naturalnymi, a dzięki platformie EarthPaper umożliwia dostęp do satelitarnych danych obserwacyjnych. Firma rozwija także technologie monitorowania emisji metanu, co wpisuje się w rosnącą potrzebę ścisłej kontroli nad zanieczyszczeniem powietrza.

Scanway, jako kluczowy gracz w polskim sektorze kosmicznym, rozwija również inne projekty z zakresu technologii optycznych. Firma dostarcza rozwiązania dla największych misji kosmicznych w Europie, w tym dla polskich i komercyjnych klientów. Jest także jednym z głównych partnerów w krajowych projektach kosmicznych, takich jak EagleEye i PIAST. Scanway z powodzeniem dostarcza swoje urządzenia, w tym systemy optyczne, do najnowszych misji, jak np. inauguracja rakiety Ariane 6, w której zainstalowano sprzęt Scanway Camera System.

Źródło: ScanWay

Czytaj też: Roboty-odkrywcy na Księżycu? Start misji już w 2025 roku!

Grafika tytułowa: Lukas / PEXELS