Satelita wielkości bochenka chleba na orbicie!

Według niektórych szacunków uruchomienie satelity kosztuje od 10 do 400 milionów dolarów, nie licząc późniejszych napraw i konserwacji.

Zespół absolwentów i studentów z Uniwersytetu Browna zbudował satelitę przy skromnym budżecie 10 tysięcy dolarów. Satelita nazywa się SBUDNIK. Został wykonany przy użyciu gotowych produktów, takich jak baterie AA i mikroprocesory za 20 USD. Studenci z Rhode Island dodali wydrukowany w 3D żagiel, wykonany z folii poliimidowej Kapton. Otworzył się on jak parasol w kosmosie i rejestruje zdjęcia Ziemi, jednocześnie przesyłając dane o temperaturze.

Młody zespół naukowców nie tylko zdołał wysłać swojego satelitę w kosmos w czerwcu ubiegłego roku, korzystając z rakiety SpaceX Elona Muska. Wierzy, że ich satelita może być częścią próby zmniejszenia ilości kosmicznych śmieci na orbicie.

Po samej niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) krąży 6000 ton materii. Miliony małych i dużych kawałków śmieci kosmicznych latają z prędkością siedem razy większą, niż pocisk. Większość satelitów pozostaje na orbicie przez okres 25 lat lub dłużej. To oznacza, że coraz więcej śmieci będzie zbieranych i składowanych w kosmosie. Stanowi to poważne zagrożenie dla innych satelitów krążących po orbicie.

Zespół naukowców ma nadzieję, że podobne żagle będą mogły zostać dodane do innych satelitów lub przeskalowane do większych projektów w przyszłości. Po to, aby obniżyć koszty i zminimalizować ładunek kosmicznych śmieci.

Projekt jest wynikiem współpracy między naukowcami z Brown’s School of Engineering i National Research Council of Italy. Jest również wspierany przez D-Orbit, AMSAT-Italy, La Sapienza-University of Rome oraz NASA Rhode Island Space Grant.

Czytaj także: Satelita szpiegowski na orbicie Księżyca? USA chcą ubiec Rosję i Chiny!