Sankcje mocno windują kryptowaluty

Po tym, jak amerykański Departament Skarbu nałożył nowe sankcje na rosyjski bank centralny bitcoin skoczył o 9% do 41 375,71 USD. Cena etherum wzrosła o 7% do 2813,23 USD.  

Sankcje ogłoszone przez administrację Bidena skutecznie mogą zabronić Amerykanom prowadzenia interesów z rosyjskim bankiem centralnym i zamrozić aktywa Rosji w USA

Według firmy zajmującej się danymi kryptograficznymi Kaiko, od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, transakcje na scentralizowanych giełdach bitcoin zarówno w rublach rosyjskich, jak i ukraińskich hrywnach wzrosły do ​​najwyższych poziomów od miesięcy.

Michael Rinko, wspólnik wysokiego ryzyka w AscendEx powiedział: „Dzisiejszy ruch w górę w kryptowalutach może odzwierciedlać wycenę podwyżek stóp. Jesteśmy coraz bardziej sceptyczni co do zdolności i chęci FED (System Rezerwy Federalnej, realizuje zadania banku centralnego USA) do agresywnej podwyżki na tym niepewnym tle geopolitycznym”.

Według Yuya Hasegawy, analityka rynku kryptowalut w japońskiej giełdzie bitcoin Bitbank, dzisiejsza pierwsza runda jest „najważniejszym wydarzeniem tygodnia”.

„Może to określić krótkoterminowy kierunek bitcoina”, powiedział Hasegawa. „Jeśli się nie powiedzie, cena może pogłębić niedzielną stratę i spaść poniżej 37 000 USD”. Analityk dodał, że zakres cenowy bitcoinów na ten tydzień wynosi od 34 000 do 43 000 USD.

Czytaj także: Kryptowaluty dla Ukrainy