Kryptowaluty dla Ukrainy

Według firmy analitycznej Elliptic, łączne darowizny kryptograficzne na rzecz ukraińskiego rządu i organizacji pozarządowych wspierających wojsko wynoszą teraz 16,7 miliona dolarów.

Oficjalne konto ukraińskiego rządu na Twitterze opublikowało w sobotę adresy dwóch portfeli kryptowalutowych. Jeden akceptuje tylko bitcoin , a drugi ether i tether, token śledzący wartość dolara amerykańskiego.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Elliptic zajmującą się analizą blockchain, od niedzieli te portfele przyciągnęły kryptowaluty o wartości 10,2 miliona dolarów. Około 1,86 miliona dolarów z pieniędzy przekazanych ukraińskiemu rządowi zostało wygenerowanych poprzez sprzedaż niezamiennego tokena (NFT). Pierwotnie przeznaczonego do zbierania funduszy dla założyciela WikiLeaks Juliana Assange.

Come Back Alive, organizacja pozarządowa dostarczająca sprzęt dla ukraińskiego wojska, przyjmuje darowizny w postaci kryptowalut od 2018 roku. Od początku inwazji Rosji zebrała walutę cyfrową o wartości milionów dolarów.

Według Elliptic całkowite darowizny kryptograficzne na rzecz ukraińskiego rządu i organizacji pozarządowych wspierających wojsko wynoszą obecnie 16,7 miliona dolarów.

Ukraina poprosiła też giełdy kryptowalut o zablokowanie operacji z Rosją.

W związku z wojną na Ukrainie giełdy kryptowalut Kuna, WhiteBIT i CEX.io wprowadziły ograniczenia dla użytkowników z Rosji.  

Sprzeczne informacje docierają z największej giełdy kryptowalut Binance. Według jednych źródeł nie planuje jednostronnego zamrożenia kont użytkowników w Rosji:

„Nie zamierzamy jednostronnie zamrozić kont milionów niewinnych użytkowników. Crypto miało zapewnić większą wolność finansową ludziom na całym świecie” – powiedział Reuterowi przedstawiciel Binance.

Binance, dołączyła za to do akcji zbierania środków i przekazała Ukrainie aż 10 milionów dolarów w kryptowalutach. Firma napisała 27 lutego:

„Darowizna zostanie podzielona między główne organizacje międzyrządowe i organizacje non-profit, które już działają, w tym UNICEF, UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców, iSans i fundację Ludzie w Potrzebie.

Binance utworzyło przy tej okazji portal internetowy Ukraine Emergency Relief Fund, za pomocą którego można pomóc Ukraińcom.

https://twitter.com/cz_binance/status/1497939020248145930?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1497939020248145930%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.newsbtc.com%2Fnews%2Fbinance-donates-10m-to-ukraine-and-launches-emergency-relief-fund%2F

Czytaj też: Załamanie na rynku kryptowalut