Samsungi Galaxy S22, Galaxy S22+ i Galaxy S22 Ultra już z Androidem 13 i One UI 5!

Nowa wersja systemu od Google – Android 13 – zadebiutował już dobre kilkanaście tygodni temu. O wiele dłużej trwały jednak prace Samsunga nad udostępnieniem tej wersji oprogramowania (wraz z One UI 5) swoim urządzeniom Galaxy. Jak się okazuje – użytkownicy tegorocznych flagowców koreańskiego koncernu właśnie otrzymują powiadomienia związane z wdrożeniem aktualizacji!

fot. Samsung

Nowy Android już oficjalnie!

Android 13 wraz z nakładką One UI 5 przeszedł pomyślnie fazę testów i jest już wdrażany w przypadku smartfonów Samsung Galaxy S22, Galaxy S22+ i Galaxy S22 Ultra. Użytkownicy z całego świata raportują w Internecie, że ich smartfony wyświetlają informację o nowej wersji oprogramowania dostępnej do pobrania. Potwierdziłem to u moich znajomych korzystających z tegorocznych, topowych urządzeń koreańskiego koncernu. Paczka udostępniona przez producenta waży około 2,5 GB – warto więc pobrać ją przez Wi-Fi, za pośrednictwem nielimitowanego łącza. Jakie nowości zaserwuje nam tym razem Samsung?

Samsung w przypadku nowej wersji swojej nakładki systemowej nie postawi na rewolucyjne zmiany. W kwestii wizualnej poprawki otrzymamy wyłącznie kosmetyczne. Warto wspomnieć chociażby o wizualnych ulepszeniach rozwijanego widoku powiadomień. Kolor został tu ustanowiony na nieco ciemniejszy kolor szary, przez co ta sekcja zyskała nieco na estetyce.

Ciekawą nowością, która trafi na nasze urządzenia w ramach One UI 5.0 jest OCR – czyli optyczne rozpoznawanie znaków. Umożliwi ona odczytywanie i kopiowanie tekstu z obrazów do aplikacji Galeria i klawiatury. Co prawda rozwiązanie było dostępne do tej pory w ramach Bixby Vision, jednak najwyraźniej koncern z Korei zechciał je stamtąd wyodrębnić. Czyżby to znak początku końca Bixby?

Centrum bezpieczeństwa i prywatności to nowy dział w menu Ustawienia. Znajdziemy tu wszystkie informacje związane z naszymi prywatnymi danymi oraz bezpieczeństwem naszego urządzenia mobilnego. Takie rozwiązanie zadebiutowało już w przypadku smartfonów Pixel. Jego zadaniem jest umożliwienie nam wygodnego zarządzania danymi.

Poprawiona została jakość animacji w One UI. Była ona szeroko krytykowana przez użytkowników nawet najdroższych, flagowych smartfonów. Poza tym w sekcji Labs pojawią się dwie bardzo ciekawe nowości. Przesunięcie dwoma palcami w górę od dołu ekranu pozwoli w prosty sposób przełączyć się na podzielony, wielozadaniowy ekran Androida. Przesunięcie palcem od prawego górnego rogu, aby utworzyć wyskakujące okienko, w którym może być otwarta aplikacja. 

Oczywiście na pokład smartfonów i tabletów Galaxy trafią także wszystkie nowości wprowadzone w przypadku systemu Android 13 przez Google oraz wiele pomniejszych, ciekawych i przydatnych usprawnień odpowiedzialnych za stabilną pracę urządzeń Galaxy.

Czytaj też: One UI 6.0 z niesamowitą nowością?

Dajcie koniecznie znać, czy i Wasze smartfony z rodziny Galaxy S22 wyświetliły już monit o aktualizacji. Jeśli jeszcze nie jest ona dla Was dostępna, z pewnością pojawi się za kilka, lub kilkanaście dni.

Grafika tytułowa: Samsung