Rzymskie artefakty znalezione na placu budowy w Gloucester

Podczas prac budowlanych przy przebudowie dawnego sklepu Debenhams w Gloucester dokonano spektakularnego odkrycia archeologicznego. Na terenie przekształcanym w kampus University of Gloucester znaleziono ponad 300 ludzkich szkieletów, a także liczne artefakty rzymskie, w tym dobrze zachowaną kostkę brukową, która mogła być częścią drogi z II wieku n.e. To znalezisko rzuca nowe światło na historię rzymskiego miasta Glevum, którego pozostałości kryją się pod współczesnym Gloucester.

Archeolodzy z Cotswold Archaeology, prowadzący wykopaliska w rejonie Kings Square, natrafili również na fragmenty rzymskiej kamienicy z widocznymi fundamentami, 83 ceglane sklepienia, ceramikę z czasów rzymskich oraz pozostałości późniejszych epok – m.in. XVI-wieczną fajkę tytoniową i odłamki post-średniowiecznej butelki po winie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły także ceglane krypty grobowe z XVIII wieku, które wiążą się z nieistniejącym już kościołem wzniesionym na miejscu jeszcze starszej świątyni.

Jak podkreśla Cliff Bateman, starszy specjalista ds. projektów archeologicznych, skala i różnorodność odkryć jest „niewiarygodna”. Badacze uważają, że Kings Square znajdowało się w północno-wschodniej ćwiartce rzymskiego miasta, a więc na terenie o dużym znaczeniu urbanistycznym i religijnym już w starożytności. Odnalezione artefakty potwierdzają ciągłość użytkowania tego miejsca przez kolejne wieki.

Wykopaliska dostarczyły również informacji na temat historii średniowiecznej i nowożytnej Gloucester. Odkryta krypta wskazuje na lokalizację kościoła, który zastąpił starszą świątynię istniejącą jeszcze przed podbojem normańskim w 1066 roku. Zdaniem historyków, pierwotny kościół został zniszczony w połowie XVII wieku, prawdopodobnie w wyniku uszkodzeń odniesionych podczas angielskiej wojny domowej.

Nowy kampus University of Gloucester, który ma zostać otwarty we wrześniu, stanie na miejscu o wyjątkowym znaczeniu archeologicznym. Inwestycja, oprócz funkcji edukacyjnej, może więc również stać się impulsem do popularyzacji lokalnej historii i dalszych badań nad przeszłością Gloucester.

Źródło: archaeology.org/bbc.com

Czytaj też: Ochrona przestrzeni powietrznej przed dronami. Polski projekt z grantem od NATO!

Grafika tytułowa: Jon Finlay / Unsplash