Rusza międzynarodowy konkurs NASA. Prestiżowe zawody księżycowych łazików!

W piątek 11 kwietnia rozpocznie się jedna z najbardziej ekscytujących inicjatyw edukacyjno-technologicznych NASA — Human Exploration Rover Challenge. Dwudniowe zawody odbędą się na torze Aviation Challenge w U.S. Space & Rocket Center w pobliżu ośrodka NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville, w stanie Alabama. Uczestnicy będą rywalizować w konstruowaniu i prowadzeniu własnoręcznie zbudowanych łazików, testując swoje umiejętności inżynierskie i zdolność pracy zespołowej.

W tegorocznej edycji konkursu wezmą udział setki uczniów i studentów z całego świata. Zadaniem zespołów będzie pokonanie trudnego toru przeszkód, symulującego warunki eksploracji księżycowej. Rywalizacja nie ograniczy się wyłącznie do pojazdów napędzanych siłą mięśni — nowością w wydarzeniu będzie dywizja zdalnie sterowanych łazików, co pozwoli na jeszcze szersze spektrum innowacyjnych rozwiązań technicznych.

Do udziału w zawodach zakwalifikowały się zespoły reprezentujące 35 uczelni wyższych, 38 szkół średnich i dwa gimnazja. Uczestnicy pochodzą z 20 stanów USA, Portoryko oraz aż 16 innych krajów. Wprowadzenie międzynarodowego komponentu podkreśla rosnące znaczenie konkursu jako globalnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie inżynierii kosmicznej.

Human Exploration Rover Challenge jest silnie związany z programem NASA Artemis, który zakłada powrót ludzi na Księżyc. W czasie zawodów zespoły symulują eksplorację powierzchni Księżyca, tworząc innowacyjne konstrukcje łazików zdolnych do pokonywania różnorodnych przeszkód terenowych. Nagrody przyznawane są m.in. za najlepszy projekt, najlepszy debiut czy efektywność konstrukcji.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia będzie ceremonia wręczenia nagród, która odbędzie się w Centrum Operacyjnym Obozu Kosmicznego. Od czasu swojego debiutu jako NASA Great Moonbuggy Race w 1994 roku, wydarzenie stało się trampoliną do kariery w przemyśle kosmicznym dla tysięcy młodych talentów.

Źródło: NASA

Czytaj też: Najstarszy satelita krążący wokół Ziemi zostanie sprowadzony do domu?

Grafika tytułowa: AK / Unsplash