Rozrusznik serca bez baterii? Innowacyjne rozwiązanie

Obecne rozruszniki serca zasilane są małymi bateriami, które niestety trzeba wymieniać po około 7 latach. Naukowcy opracowali innowacyjne rozwiązanie.

Naukowcy z University of Chicago zaproponowali niezwykle cienki rozrusznik serca, który nie wymaga inwazyjnego zabiegu wszczepienia i jest zasilany energią słoneczną. Swój wynalazek opisali w Nature.

Nowy rozrusznik serca został inspirowany komórkami fotowoltaicznymi, który można wszczepić podczas minimalnie inwazyjnej operacji. Wykorzystuje światło jako źródło energii i może zostać zastosowany do neuromodulacji i leczenia takich chorób, jak np. choroba Parkinsona.

Zdaniem naukowców fotowoltaika ma wiele zalet, bo na przykład nie posiada ruchomych części ani przewodów. Dla serca jest to istotne, bo nie ma części, które mogłyby spowodować uszkodzenie wrażliwych tkanek.  

W tym celu naukowcy wykorzystali dwie warstwy krzemu typu P, które wytwarzają ładunek elektryczny, gdy świeci światło. Górna warstwa tego krzemu ma wiele otworów, które pomagają poprawić wydajność elektryczną ogniwa i skoncentrować ładunek elektryczny. Obie warstwy utworzyły elastyczną membranę o grubości jednego mikrometra (100 razy cieńszą od ludzkiego włosa) i wadze jednej pięćdziesiątej grama w porównaniu z konwencjonalnymi rozrusznikami ważącymi co najmniej pięć gramów – czytamy na portalu.

Jak wyjaśniają naukowcy ten niewielki rozrusznik można zainstalować za pomocą maleńkiej rurki i światłowodu, maksymalnie ograniczając inwazyjność zabiegu. Ma on jeszcze jedną unikalną cechę.  

W obecnej wersji jest on rozpuszczalny, tj. z biegiem czasu urządzenie rozpuszcza się w związek zwany kwasem krzemowym, który jest nietoksyczny i usuwany z organizmu. W przypadku dłuższych zastosowań badacze mogą zaprojektować urządzenia, które wytrzymają dłużej w organizmie – czytamy także.  

Jak na razie urządzenie zostało przetestowane na świniach. Na razie nie wiadomo, kiedy naukowcy otrzymają zgodę na testy na ludziach.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: W Szwecji wystrzelono misję naukową TEXUS-59

Grafika tytułowa: Ali Hajiluyi / Unsplash