Rosyjska kapsuła w ukraińskich rękach

Ukraińskie siły zbrojne podczas walk we wschodniej części kraju, przechwyciły powietrzną kapsułę walki elektronicznej z rozbitego rosyjskiego myśliwca Su-30SM, donosi serwis The Drive.

Dzięki tej zdobyczy amerykański wywiad ma teraz dostęp do zaawansowanych elementów wojennych jakimi dysponuje rosyjska armia.

Kapsuła jest oznaczona symbolem RTU 518-PSM i jest zainstalowana na prawym skrzydle Su-30SM. Jest częścią większego zestawu systemów uzbrojenia, zbiorczo określanego jako Khibiny-U. Składa się on z komponentów takich jak RTU 518-LSM1 oraz system KS REP, który znajduje się wewnątrz samolotu.

RTU 518-PSM zawiera aktywny system zakłócania, podczas gdy RTU 518-LSM1 jest pasywnym odbiornikiem, który wykrywa emisje elektromagnetyczne z radarów przeciwstawnych. Razem te dwa komponenty nazywane są SAP 518-SM lub Regata. Mogą one wykrywać i zagłuszać radary przeciwnika. A także generować fałszywe emisje w celu zamaskowania rzeczywistego samolotu, zwaną technologią Digital Radio Frequency Memory (DRFM).

Kapsuła prawie nie uległa uszkodzeniu. Ukraiński wywiad wraz ze swoimi sojusznikami w USA będzie w stanie przyjrzeć się komponentom sprzętowym, takim jak chipy i elektronika. Obecna wojna na Ukrainie pokazuje, że rosyjski przemysł obronny w dużym stopniu opiera się na zagranicznych częściach. Dostarczanych głównie przez firmy z Niemiec i Francji.

Czytaj także: Nowe technologie w wojsku – czego uczy nas wojna na Ukrainie?