Rosja wysyła w kosmos kolejnego satelitę

Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły niedawno udany start systemu nośnego Sojuz 2.1b. 1b Na orbitę okołoziemską wyniesiony został kolejny satelita Bars-M.

Jak zwracają uwagę media, rosyjski satelita Bars-M wystrzelony z kosmodromu Plesieck jest piątą jednostką, należąca do rodziny instrumentów cyfrowej obserwacji Ziemi o charakterze wojskowym.

Rosja nie dzieli się wieloma szczegółami misji wojskowych, natomiast wiemy, że wyniesionym urządzeniem był nowy satelita z rodziny Bars-M. Dzięki temu Ministerstwo Obrony Rosji zwiększyło liczebność instrumentów cyfrowej obserwacji Ziemi do pięciu jednostek – czytamy na portalu.

Satelity z rodziny Bars-M zastępują starą serię Jantar-1KFT oraz wycofaną serię Bars. Nowe urządzenia o dłuższym okresie użytkowania mają zapewnić wojsku precyzyjne obrazowanie powierzchni Ziemi.

Każde z urządzeń ma masę ok. 4 t i łączy w sobie systemy obrazowania topograficznego i obrazowania Ziemi o wysokiej rozdzielczości (rozdzielczość przestrzenną na poziomie jednego metra). Zasilane są bateriami słonecznymi, które generują energię elektryczną – czytamy także.

Wojna na Ukrainie spowodowała, że programy tego typu spowolniły w Rosji ze względu na wprowadzenie różnych sankcji, natomiast przyspieszyły w innych krajach. Choć Rosja ma niewątpliwie pewne problemy to jednak jest jeszcze w stanie pomóc takim krajom jak Korea Północna w ich rozwoju satelitarnym.  Przykładem nieudanych projektów Rosji związane są obecnie z misjami na Księżyc.

Nieudana misja księżycowa

Rosyjska sonda Łuna-25, która wystartowała 11 sierpnia rozbiła się ostatecznie o powierzchnię Księżyca. Ostatnia radziecka sonda, która lądowała na Księżycu to Łuna-24, która została wyniesiona 9 sierpnia 1976 roku z kosmodromu Bajkonur. Kolejna misja na Księżyc z której na Ziemię dostarczono próbki skał odbyła się dopiero w grudniu 2020 r. Była to chińska sonda Chang’e 5.

Misja była kilka razy przekładana przez Roskosmos. Rosjanie chcieli mieć pewność, że dojdzie do udanego lądowania na Księżycu. Sam proces lądowania, jak pokazały wcześniejsze próby nie należy do najłatwiejszych.  

Z informacji jakich podawano wynikało, że Łuna-25 miała dokonać między innymi poszukiwania zasobów naturalnych, w tym wody. Na powierzchni Księżyca sonda miała przebywać około roku.  

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Wielka Brytania chce mieć własny teleskop do zadań specjalnych

Grafika tytułowa: Pixabay / Pexels