Rosja wybiera się na Księżyc. Misja Łuna-25
Agencja Roskosmos ogłosiła oficjalną datę startu misji Łuna-25, która wystartuje z kosmodromu Wostocznyj. Celem misji jest badanie obszaru krateru Bogusławski, położonego na południowym biegunie Księżyca. To ważny krok w ramach ambitnych planów rosyjskiego programu kosmicznego, który ma na celu dalsze eksplorowanie Srebrnego Globu.
Misja Łuna-25 to kontynuacja radzieckich tradycji badania Księżyca, chociaż ostatnia radziecka sonda, Łuna-24, wystartowała w 1976 roku. Dopiero w grudniu 2020 roku na Ziemię wróciły próbki księżycowe dzięki misji chińskiej sondy Chang’e 5. Rosjanie kilkakrotnie przekładali start Łuna-25, starając się zapewnić sukces lądowania na Księżycu, co w przeszłości nie było proste.
Podczas swojej misji sonda Łuna-25 ma poszukiwać zasobów naturalnych, w tym wody, co jest kluczowe dla przyszłych misji załogowych i długoterminowej obecności człowieka na Księżycu. Przewiduje się, że na powierzchni Księżyca będzie przebywać przez około rok, zbierając dane, które mogą być podstawą dalszych badań.
Warto przypomnieć, że pierwotnie Rosja współpracowała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) przy trzech misjach Łuna. Jednak w wyniku eskalacji konfliktu z Ukrainą, ESA zdecydowała o zakończeniu tej współpracy, co miało wpływ na przyszłość misji księżycowych. Roskosmos kontynuuje swoje ambitne plany niezależnie od tej decyzji.
Czytaj też: Wyścig na Księżyc – kto będzie wygranym?
Źródło: spece24.pl
Grafika tytułowa: WikiImages / Pixabay