Rosja wybiera się na Księżyc. Misja Łuna-25 

Agencja Roskosmos poinformowała, że wyznaczono oficjalną datę startu księżycowej misji z kosmodromu Wostocznyj. Sonda ma za zadanie zbadanie obszaru krateru Bogusławski znajdującego się na biegunie południowym Srebrnego Globu.

Ostatnia radziecka sonda, która lądowała na Księżycu była Łuna-24, która wystartowała 9 sierpnia 1976 roku z kosmodromu Bajkonur. Kolejna misja na Księżyc z której na Ziemię dostarczono próbki skał odbyła się dopiero w grudniu 2020 r. Była to chińska sonda Chang’e 5.

Obecne plany przewidują, że system nośny Sojuz 2.1b (w konfiguracji z dodatkowym górnym stopniem Fregat-M) wyniesie sondę w kierunku Srebrnego Globu 11 sierpnia br. o godz. 01:10 czasu polskiego z kosmodromu Wostocznyj. Obecnie rakieta jest transportowana na platformę startową. W ciągu 5 dni od startu Łuna-25 powinna dolecieć do orbity naszego naturalnego satelity. Po kilku dniach rozpocznie się proces lądowania na jego powierzchni – czytamy na portalu.

Misja była kilka razy przekładana przez Roskosmos. Rosjanie chcieli mieć pewność, że dojdzie do udanego lądowania na Księżycu. Sam proces lądowania, jak pokazały wcześniejsze próby nie należy do najłatwiejszych.  

Z informacji jakich podano wynika, że Łuna-25 ma dokonać m.in. poszukiwania zasobów naturalnych, w tym wody. Na powierzchni Księżyca sonda będzie przebywać około roku.  

Projekt zakłada, że w ramach misji najpierw wystrzelony zostanie lądownik, a rok później orbiter – Łuna 26. W późniejszym czasie mielibyśmy misję Łuna-27, która zbada próbki regolitu księżycowego i Łunę-28, w ramach której regolit zostałby pobrany i powróciłby na Ziemię – podano także na portalu.

Program Łuna a współpraca z ESA

Wyniki analizy współpracy między Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos zostały ogłoszone w kwietniu 2022 roku.

W związku z eskalacją konfliktu między Rosją a Ukrainą, ESA podjęła decyzję o zakończeniu współpracy przy trzech planowanych misjach księżycowych o nazwach Łuna 25, Łuna 26 i Łuna 27. To nastąpiło po wcześniejszym przerwaniu współpracy przy misji ExoMars.

Czytaj też: Wyścig na Księżyc – kto będzie wygranym?

Źródło: spece24.pl

Grafika tytułowa: WikiImages / Pixabay