Romantyczny zachód Słońca tylko na Ziemi? Na Marsie ma kolor niebieski!

Na Marsie udało się uchwycić bardzo spektakularny widok. I ponownie łazik Perseverance znalazł się w centrum uwagi.

Łazik Perseverance zarejestrował zachód słońca 4 lipca tego roku, czyli w trakcie 842 soli (marsjańskiego dnia) misji za pomocą kamerą Navcam w którą jest wyposażony. Można powiedzieć, że potwierdził on obserwację łazika Spirit z 2005 roku. Dlaczego zachód Słońca na Marsie jest inny?

Przede wszystkim Czerwona Planeta znajduje się dalej od naszej względem Słońca i dlatego dociera do niej mniej światła – około połowy tego, co do Ziemi. Następnie mamy duże różnice w atmosferach. Ta marsjańska jest bardzo rzadka (około 1 proc. naszej) i ma inny skład chemiczny, głównie z dwutlenku węgla, z niewielką ilością azotu i śladowymi ilościami tlenu – czytamy na portalu.

Słońce na Marsie oddziałuje z m.in. z pyłem bogatym w żelazo wiszącym w atmosferze i powoduje rozproszenie czerwonego światła. Z kolei o zmierzchu światło zostaje odfiltrowywane i to sprawia, że niebo przybiera barwę błękitnego chłodu.

Kolory na Marsie wynikają z faktu, że bardzo drobny pył ma odpowiednią wielkość, dzięki czemu niebieskie światło przenika przez atmosferę nieco skuteczniej – wyjaśnia Mark Lemmon, naukowiec zajmujący się atmosferą z Uniwersytetu Texas A&M.

Mars to surowa i niegościnna planeta. Temperatury spadają tam do -90 stopni Celsjusza, a atmosfera jest tak cienka, że nie chroni przed promieniowaniem kosmicznym. Ponadto, brak tlenu i obecność toksycznych substancji w atmosferze sprawiają, że Mars jest nieprzyjaznym miejscem dla życia takiego, jakie znamy.

Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku w kraterze Jezero i jeszcze tego samego dnia przesłał pierwsze zdjęcia planety. Łazik został „uzbrojony” między innymi w Mastcam-Z, który jest zaawansowanym systemem kamer z możliwością obrazowania panoramicznego i stereoskopowego, z możliwością robienia zbliżeń.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Ogromna gwiazda zniknęła? Naukowcy liczą na Kosmiczny Teleskop Webba!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash