Roje dronów z drukarkami 3D naprawią budynki w locie

Flota latających drukarek 3D została zaprojektowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Bath do budowy i naprawy konstrukcji w locie.

Sposób przypominający metody wykorzystywane przez owady, może być stosowany w produkcji i budownictwie w trudno dostępnych miejscach. Takich jak np. szczyty wysokich budynków, aby pomóc w naprawianiu szkód, które powstały w wyniku katastrof.

Wynalazcy twierdzą, że mogłyby również obniżyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo podczas napraw.

Druk 3D zyskuje na popularności w branży budowlanej. Jeden z badaczy biorący udział w projekcie, dr Richard Ball, powiedział, że nowe materiały wykorzystują unikalne właściwości potrzebne do „wytwarzania przyrostowego w powietrzu”. Chodzi głównie o lekkość i szybkie działanie.

Flota dronów, występująca pod nazwą Aerial Additive Manufacturing (Aerial-AM), pracuje wspólnie na podstawie jednego planu, dostosowując technikę wykonania na bieżąco.

Chociaż są „w pełni autonomiczne” podczas lotu, są monitorowane przez osobę, która sprawdza ich postępy. Może także interweniować w razie potrzeby, aby podejmować decyzje na podstawie informacji dostarczanych przez drony.

Praca została opublikowana w czasopiśmie naukowym Nature. Główny autor, profesor Mirko Kovac, powiedział, że jego zespół udowodnił, że drony mogą pracować razem, aby konstruować i naprawiać budynki.

Profesor Kovac, dyrektor Laboratorium Robotyki Lotniczej w Imperial College London, powiedział, że wierzy, że flota dronów może pomóc w obniżeniu kosztów i ryzyka budowy w przyszłości. Będzie bardziej wydajna w porównaniu z tradycyjnymi metodami ręcznymi.

Czytaj także: Ogromna drukarka 3D będzie drukować betonowe turbiny