Ogromna drukarka 3D będzie drukować betonowe turbiny

Francuski oddział General Electric produkujący turbiny wiatrowe GE Renewable Energy uruchomił nowy ośrodek badawczy. Będzie tam drukować w 3D betonowe podstawy gigantycznych wież turbin wiatrowych.

Firma ma nadzieję, że drukowanie na miejscu w farmach wiatrowych przyczyni się do obniżenia kosztów transportu. 

GE twierdzi, że drukarka w Bergen w stanie Nowy Jork ma wielkość trzypiętrowego budynku i jest w stanie drukować sekcje wież o wysokości do 20 metrów. Zakład jest „sercem” współpracy z gigantem cementu Holcim i Cobod, firmą specjalizującą się w druku 3D. Wieloletnie partnerstwo istnieje od 2020 roku.

Henrik Lund-Nielsen, założyciel i dyrektor generalny Cobod, powiedział, że drukarka jest największą tego typu na świecie. Może drukować ponad 10 ton prawdziwego betonu na godzinę.

W Stanach Zjednoczonych znaczne rozmiary drukarki w Bergen odzwierciedlają również rosnące zainteresowanie technologią, która umożliwi firmom opracowywanie ogromnych turbin wiatrowych.

W ciągu ostatnich kilku lat wielu głównych graczy w sektorze ogłosiło szczegóły dotyczące dużych turbin.

Na przykład turbina Haliade-X firmy GE Renewable Energy będzie miała wysokość 260 metrów, średnicę wirnika 220 metrów i 107-metrowe łopaty. W Chinach w sierpniu 2021 r. firma MingYang Smart Energy opublikowała szczegóły dotyczące 264-metrowej konstrukcji. Będą w niej używane 118-metrowe ostrza.

Danielle Merfeld, dyrektor ds. technologii w GE Renewable Energy, powiedziała w oświadczeniu, że „szczególnie ważne jest ciągłe ulepszanie sposobów projektowania, produkcji, transportu i budowy dużych komponentów nowoczesnych farm wiatrowych”.

Czytaj także: Wydrukowano w 3D pierwsze unaczynione serce zawierające komórki pacjenta